300 łóżek z dostępem do tlenu i respiratorami - tak ma wyglądać drugi szpital tymczasowy w województwie Mazowieckim. Pierwszy przygotowywany jest na Stadionie Narodowym. Znamy wstępne ustalenia techniczne, dotyczące szpitala, który ma powstać w hali wystawienniczej EXPO XXI przy ulicy Prądzyńskiego w Warszawie.

Według uzgodnień, jakie zapadły dziś na spotkaniu służb wojewody mazowieckiego i odpowiedzialnego za działanie szpitala Wojskowego Instytutu Medycznego przy ul. Szaserów tymczasowy szpital ma być gotowy do przyjęcia chorych 16 listopada.

Ma się w nim znaleźć miejsce dla co najmniej 300 pacjentów z COVID-19, a do każdego z łóżek ma być doprowadzona instalacja dostarczająca tlen. Każde z łóżek ma też pozwalać na zajmowanie się pacjentami, wymagającymi użycia respiratorów. Szpital przy Prądzyńskiego będzie więc pierwszym, mogącym objąć pełnowymiarową opieką każdego z pacjentów, niezależnie od jego stanu.

Przebudową i wyposażeniem ma się zająć koordynator wojewody mazowieckiego. On też ma odpowiadać za zorganizowanie personelu medycznego, którym pokierują doświadczeni lekarze Wojskowego Instytutu Medycznego.

We wstępnej fazie działania szpitala działać będzie około 100-120 z 300 respiratorów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Szpital na Stadionie Narodowym. Potrzeba ponad 500 osób do pracy

Opracowanie: