Prezydent Donald Trump powiedział telewizji Fox News Channel, że restrykcje związane z pandemią koronawirusa zabiją więcej ludzi, niż choroba, "jeśli pozwolimy, by je kontynuowano".

Ta kuracja jest gorsza niż problem - ocenił Trump, odnosząc się do środków zaradczych podejmowanych przez poszczególne stany i przedsiębiorstwa.

Ludzie, wielu ludzi - w mojej opinii więcej ludzi - umrze, jeśli pozwolimy, by to kontynuowano. Nasi ludzie chcą wrócić do pracy - dodał.

Jak ocenił niedawno dziennik "Hill", Trump i Republikanie uznali epidemię koronawirusa za zagrożenie dla reelekcji prezydenta i zachowania kontroli Partii Republikańskiej nad Senatem.

"Hill" przypomniał, że dobra kondycja ekonomiczna Ameryki i wysokie notowania rynków akcji były jednym z głównych atutów kampanii wyborczej Trumpa i republikanów.

W poniedziałek prezydent powiedział, że jest przekonany, iż kryzys związany z pandemią niebawem się zakończy. Nie pozwolimy koronawirusowi wyrządzić trwałych szkód amerykańskiej gospodarce - podkreślił.

USA mogą stać się centrum pandemii

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podała, że ze względu na szybkie rozprzestrzenianie się koronawirusa w tym kraju, USA mogą szybko stać się centrum pandemii.

Ogólna liczba chorych na Covid-19 w USA przekroczyła we wtorek według agencji Reutera 46,1 tys. Zmarły 582 osoby.

Zdaniem ekspertów bezrobocie w Stanach Zjednoczonych już niedługo może osiągnąć dwucyfrowy poziom. Sytuacja porównywana jest do Wielkiego Kryzysu z lat 1929-1933 lub II wojny światowej.