O 1552 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce i śmierci 30 chorych poinformował dzisiaj resort zdrowia. Oznacza to, że liczba wykrytych od początku pandemii zakażeń w naszym kraju przekroczyła 90 tysięcy, a liczba ofiar śmiertelnych wzrosła powyżej 2,5 tysiąca. "Przez najbliższe kilkanaście dni - myślimy, że do 15 października - będziemy mieli podobną liczbę zakażonych, później spodziewamy się subtelnego spadku, potem będziemy mieli znowu niewielki wzrost w okolicach Bożego Narodzenia" - prognozował w Porannej rozmowie w RMF FM Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas. Alarmujące dane nadeszły z Ukrainy, gdzie zanotowano rekord nowych zakażeń: minionej doby wykryto ich tam 4027. Najnowsze i najważniejsze informacje związane z pandemią koronawirusa w Polsce i na świecie zbieramy dla Was w naszym na bieżąco aktualizowanym raporcie dnia!

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

21:54 BELGIA

Belgijskie władze uruchomiły aplikację Coronalert do śledzenia kontaktów osób zakażonych, aby pomóc powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa. Podobne aplikacje wprowadzono już w ostatnich miesiącach we Francji, Niemczech i innych krajach Europy.

Jak informuje portal Politico, belgijska aplikacja ostrzega użytkowników, jeśli byli w bliskim kontakcie z osobami, które uzyskały pozytywny wynik testu na obecność wirusa. Została udostępniona w sklepach Apple i Google.

20:57 OBOSTRZENIA

Ministerstwo Zdrowia zaktualizuje listę regionów, w których obowiązują dodatkowe restrykcje, które mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. 

Obecnie w strefie czerwonej są dwa powiaty, a 19 znajduje się w w żółtej. 

Resort planuje, że w obu typach stref obowiązkowe będą maseczki w przestrzeni publicznej. O zmianach ma poinformować w czwartek. 

20:55 PORTUGALIA

W Portugalii podczas ostatnich 24 godzin wzrosła dynamika zakażeń i zgonów na Covid-19. Łącznie potwierdzono już 75 542 zakażenia.

W ciągu minionej doby zmarło w Portugalii ośmiu pacjentów z Covid-19. W sumie liczba zanotowanych przez służby medyczne tego kraju ofiar śmiertelnych koronawirusa wynosi 1971.

20:54 HISZPANIA

Podczas ostatniej doby w Hiszpanii zmarło 177 pacjentów z Covid-19 i stwierdzono ponad 11 tys. nowych zakażeń koronawirusem. 

Jak poinformował hiszpański minister zdrowia Salvador Illa od wtorku liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 wzrosła o 177, do 31 791.

Służby medyczne wskazują na nasilającą się epidemię we wspólnocie autonomicznej Madrytu, gdzie podczas ostatnich 24 godzin stwierdzono ponad 4 tys. infekcji oraz 52 zgony.

W ciągu ostatniej doby resort zdrowia zanotował ponad 11 tys. nowych zakażeń, a łączna ich liczba wzrosła tym samym do 769 188.

20:52 MIĘDZYNARODOWA UNIA ŁYŻWIARSKA

Międzynarodowa Unia Łyżwiarska (ISU) odwołała wszystkie najważniejsze zawody do końca roku z powodu pandemii koronawirusa. Nie odbędą się m.in. finały Grand Prix w łyżwiarstwie figurowym, zaplanowane 10-13 grudnia w Pekinie, a także Puchary Świata w short tracku.

ISU teraz podejmie rozmowy ze wszystkimi stronami, by znaleźć jakieś rozwiązanie. Wszystkie zawody mają się odbyć, ale w późniejszym terminie. 

20:17 FRANCJA

W ciągu ostatnich 24 godzin we Francji potwierdzono 12 845 przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowało francuskie ministerstwo zdrowia. Oznacza to, że liczba nowych potwierdzonych infekcji po dwóch dniach przerwy znów przekroczyła próg 10 tys.

W poniedziałek i wtorek odnotowano mniej niż 10 tys. zakażeń - odpowiednio 8051 i 4070. Podkreślano jednak, że w poniedziałki liczba nowych zakażeń zawsze jest niższa, ponieważ w niedzielę we Francji wykonuje się mniej testów niż w pozostałe dni tygodnia.

Liczba osób, które zmarły w wyniku Covid-19 we Francji wzrosła w środę o 63, do 31 956. 

Łączna liczba przypadków koronawirusa, potwierdzonych w tym kraju od początku pandemii wynosi obecnie 563 535.

20:05 BERLIN

Ze względu na wzrost liczby zakażeń koronawirusem w Berlinie od soboty obowiązkowe będzie noszenie maseczek w biurach i budynkach administracyjnych - poinformowała przedstawicielka władz Ramona Pop.

Regulacja ta nie dotyczy pracy przy biurku. Nowe zasady są analogiczne do tych, które obowiązują na przykład w berlińskich restauracjach: maseczkę trzeba nosić, jeśli opuszcza się swoje miejsce, bo można wtedy spotkać inne osoby - napisał portal rbb24.

Niemiecki rząd federalny i rządy krajów związkowych zaleciły we wtorek stosowanie surowszych zasad w walce z koronawirusem, aby zapobiec masowemu wzrostowi liczby zakażeń. Liczba uczestników uroczystości została ograniczona do 50, wyznaczono kary w wysokości 50 euro za podawanie w restauracjach nieprawdziwych danych osobowych.

19:30 OGNISKO KORONAWIRUSA W POLICJI NA PODKARPACIU

Wszyscy pracownicy wydziału Ruchu Drogowego policji powiatowej w Dębicy na Podkarpaciu są zakażeni koronawirusem. 

Infekcję potwierdzono u 15 policjantów. Na kwarantannę skierowano w sumie kilkadziesiąt osób. To przede wszystkim członkowie rodzin funkcjonariuszy. Jak zapewnia policja, jednostka pracuje normalnie - dzięki wsparciu funkcjonariuszy z Rzeszowa.

19:08 JORDANIA

W Jordanii odnotowano 1767 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. To rekordowa liczba wykrytych w ciągu doby infekcji w tym kraju - poinformował minister zdrowia Saad Jaber.

W oświadczeniu szef resortu podał, że łączna liczba potwierdzonych przypadków infekcji w Jordanii wzrosła do 11 816. Od marca, kiedy wykryto pierwszą infekcję, w wyniku Covid-19 zmarło w tym kraju 61 osób.

19:06 KOLUMBIA

Kolumbia na miesiąc izoluje się od świata. Powodem jest ograniczanie zakażeń Covid-19. Część z nich jest związana z przemieszczaniem się do Kolumbii uchodźców z sąsiedniej pogrążonej w kryzysie Wenezueli. 

Do pierwszego listopada granice lądowe i morskie kraju mają być zamknięte.   

Koronawirus w Wiśle Kraków. Pozytywne wyniki testów na Covid-19 otrzymało kilku piłkarzy. Infekcje wykryto także u pracowników klubu, którzy nie mieli kontaktu z drużyną. 
                 
Ekstraklasa nie rozważa jednak przełożenia niedzielnego spotkania Wisły Kraków z Lechią Gdańsk. Zawodnicy, którzy mieli negatywne wyniki testów, trenowali w grupach pięcioosobowych, w ośrodku w Myślenicach. By ograniczyć kontakt piłkarze na trening przejechali już przebrani i nie korzystali z szatni. 

Zakażeni zawodnicy przebywają natomiast w domach. Klub nie poinformował ilu dokładnie sportowców miało pozytywny wynik testu na Covid-19. Wisła Kraków czeka na dalsze decyzje komisji medycznej Polskiego Związku Piłki Nożnej. W czwartek okaże się czy klub wróci do wspólnych treningów. 

18:58 WHO

Ponad 160 krajów stanowiących 70 proc. światowej populacji dołączyło do programu szczepień COVAX - poinformował podczas sesji ONZ szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus, przemawiając z Genewy. Wezwał inne kraje, by poszły w ich ślady.

WHO i organizacja Globalne Stowarzyszenie na rzecz Szczepionek (GAVI) pracują wspólnie nad planem globalnej i równej dystrybucji szczepionek na koronawirusa, zwanym COVAX. Celem COVAX jest dostarczenie co najmniej 2 mld dawek zatwierdzonych szczepionek do końca 2021 roku i zapewnienie "równego dostępu" do nich.

Szef WHO poinformował, że potwierdzono śmierć miliona ludzi z powodu Covid-19, ale "rzeczywista liczba (ofiar śmiertelnych) jest z pewnością wyższa".

18:57 WROCŁAW

Jesteśmy przygotowali do tych trudnych czasów i nie zamierzamy rezygnować z najwyższej jakości kształcenia - podkreślali na wspólnym briefingu prasowym rektorzy wrocławskich uczelni. Apelowali też do studentów o zdrowy rozsądek i odpowiedzialność.

W Oratorium Marianum Uniwersytetu Wrocławskiego odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego, w której wzięli udział rektorzy szkół wyższych Wrocławia i Opola. W tym roku, ze względu na zagrożenie wywołane koronawirusem, spotkanie miało kameralny charakter.

Podczas briefingu prasowego poprzedzającego uroczystość prof. Andrzej Rokita, przewodniczący Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola zwrócił uwagę, że ważnym zadaniem, jakie stoi przed władzami uczelni w nowym roku akademickim, będzie zapewnienie studentom bezpieczeństwa w czasie pandemii. 

Prowadzimy rozmowy z władzami województwa na temat utworzenia izolatorium dedykowanego studentom wrocławskich szkół wyższych. Jestem przekonany, że wspólnie z Uniwersytetem Medycznym i wszystkimi uczelniami Wrocławia przygotujemy takie izolatorium, gdzie studenci, którzy będą odczuwać objawy Covid-19, bądź będą zarażeni, będą tam kierowani - mówił. 

18:54 BRANŻA LOTNICZA

Spowodowany pandemią kryzys branży lotniczej może doprowadzić do utraty pracy przez 46 mln osób - wynika z raportu przygotowanego przez ten sektor. Przewidywania dotyczą też wszystkich powiązanych branż, takich jak turystyka czy logistyka.

Przed pandemią sektor lotniczy, czyli m.in. linie lotnicze, lotniska i producenci samolotów, zatrudniał 11 mln osób, z powodu kryzysu do początku 2021 r. pracę może stracić nawet 4,8 mln z nich - szacuje w swoim raporcie zrzeszająca przedsiębiorstwa branżowe organizacja Air Transport Action Group (ATAG).

18:53 PŁOCK

W Domu Pomocy Społecznej (DPS) w Płocku (Mazowieckie) do 12 osób zwiększyła się liczba zakażonych koronawirusem. Obecnie jest to siedmiu mieszkańców i pięciu pracowników. Chorzy pensjonariusze leczeni są poza placówką.

18:52 GDAŃSK

Z szacunków gdańskiego samorządu wynika, że w związku z pandemią do końca 2020 r. dochody miasta spadną o 249 mln zł w stosunku do projektu budżetu. By zasypać dziurę budżetową, miasto obcięło wydatki bieżące o niemal 5 proc. i przesunęło część inwestycji.

O wpływie epidemii koronawirusa na tegoroczny budżet Gdańska przedstawiciele władz miasta poinformowali na konferencji prasowej. 

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz przypomniała, że uchwalony w ubiegłym roku przez gdańską Radę Miasta budżet na obecny rok zakładał, że dochody wyniosą 3,8 mld zł, a wydatki - 4,35 mld zł. Dulkiewicz poinformowała, że na październikowej sesji Rady Miasta chce przedstawić radnym korektę budżetu zawierającą głównie zmiany wynikające z pandemii.

18:39 KOLARSTWO

Zaplanowany na 10 października kolarski klasyk Amstel Gold się nie odbędzie. Decyzję podjął rząd holenderski, a podyktowana jest coraz gorszą sytuacją związaną z pandemią koronawirusa. Wcześniej odwołano także drugi etap BinckBank Tour.

18:23 MAZOWIECKIE

W Domu Pomocy Społecznej (DPS) w Nowym Miszewie niedaleko Płocka przybyło zakażonych koronawirusem. 

Jest to już 18 mieszkańców i trzech pracowników. Wszyscy przebywają w izolacji. Na kwarantannie przebywa 16 pracowników - poinformował dyrektor placówki Jarosław Mioduski.

Badania w kierunku Covid-19 przeprowadzono we wtorek u 25 osób z personelu i podopiecznych po tym, jak wcześniej u jednego z pensjonariuszy dwa testy potwierdziły zakażenie

18:04 WIELKA BRYTANIA

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 71 zgonów z powodu Covid-19 i wykryto 7108 nowych zakażeń koronawirusem - poinformował brytyjski rząd.

Liczba zakażeń jest nieznacznie - o 35 - niższa od tej z wtorku, która była najwyższą od początku epidemii. To zarazem drugi dzień z rzędu, gdy przekroczony jest poziom 7000 nowych infekcji w ciągu doby, co nie zdarzyło się nawet podczas pierwszej fali epidemii, choć wówczas przeprowadzano znacznie mniej testów niż obecnie. 

18:01 CZECHY

Rząd Czech na wniosek ministra zdrowia Romana Prymuli ogłosił wprowadzenie 30-dniowego stanu wyjątkowego, który będzie obowiązywać od 5 października. Ma to ograniczyć liczbę nowych zakażeń koronawirusem oraz wspomóc system zdrowotny, który staje się niewydolny.

17:53 WŁOCHY

19 osób zmarło we Włoszech na Covid-19, potwierdzono też ponad 1850 nowych zakażeń koronawirusem, czyli o około 200 więcej niż dzień wcześniej - ten dobowy bilans epidemii przedstawiło w środę ministerstwo zdrowia. Jednego dnia wykonano 105 tysięcy testów.

Bilans zgonów od początku epidemii wzrósł do 35 894.

Do tej pory we Włoszech koronawirusa wykryto u ponad 314 tysięcy osób. Wyzdrowiało już 227 tysięcy.

17:42 KORONAWIRUS W WIŚLE KRAKÓW

Piłkarze Wisły Kraków, członkowie sztabu szkoleniowego, a także pracownicy pionu administracyjnego przeszli we wtorek badania na obecność wirusa SARS-CoV-2. W kilku przypadkach wyniki były pozytywne.

"Klub niezwłocznie wdrożył procedury sanitarno-epidemiologiczne. Osoby z wynikiem dodatnim zostały odizolowane, rozpoczynając kwarantannę" - napisano w wydanym przez klub komunikacie.

17:22 KORONAWIRUS W WARSZAWSKICH SZKOŁACH

102 przypadki koronawirusa w stołecznych szkołach odnotowano we wrześniu - poinformowała w środę Renata Kaznowska, zastępca prezydenta Warszawy. 15 placówek ma częściowo zawieszone zajęcia, a trzy czekają na decyzję dotyczącą zawieszenia zajęć w klasach.

Kończy się wrzesień - pierwszy miesiąc nauki stacjonarnej w czasie pandemii, więc czas na miesięczne podsumowanie. Liczba zakażeń w stołecznych placówkach oświatowych systematycznie wzrasta. Odnotowano kolejnych kilkadziesiąt przypadków - przekazała Kaznowska.


17:15 PODKARPACIE

Cztery Domy Pomocy Społecznej z powiatu jarosławskiego na Podkarpaciu otrzymały w sumie ponad 1 mln zł dofinansowania. Pieniądze przeznaczone będą m.in. na zakup masek i środków dezynfekcyjnych.

16:48 SŁOWACJA

Rząd Słowacji z powodu wzrostu liczby zakażeń SARS-CoV-2 podjął w środę decyzję o wprowadzeniu od 1 października stanu wyjątkowego, który ma obowiązywać przez 45 dni. "Mamy to razem we własnych rękach" - napisał premier Igor Matovicz na Facebooku.

Na Słowacji w stanie wyjątkowym państwo może ograniczyć podstawowe prawa i wolności obywatelskie w niezbędnym zakresie i na czas niezbędny. Rząd ogłasza stan wyjątkowy, jeżeli istnieje bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi, środowiska naturalnego lub mienia. Zgodnie z prawem stan wyjątkowy może trwać najdłużej 90 dni.

16:29 HOLANDIA

3294 przypadki zakażenia koronawirusem potwierdzono w Holandii. To najwyższa dotąd liczba nowych infekcji wykrytych w ciągu doby - poinformował Narodowy Instytut Zdrowia (RIVM). Poprzedni dobowy rekord liczby infekcji, wynoszący 3011, odnotowano we wtorek.

Liczba nowych przypadków zakażenia osiągała nowy rekordowy poziom prawie każdego dnia od połowy września. We wtorek po raz pierwszy przekroczyła 3 tys.

16:24 UKRAINA

W związku z Covid-19 w październiku odbędzie się tylko jedno plenarne posiedzenie ukraińskiej Rady Najwyższej (parlamentu) - zdecydowali deputowani. Spiker Rady Dmytro Razumkow podał, że w ostatnich dniach infekcję koronawirusem wykryto u 10 parlamentarzystów.

Plenarne posiedzenie odbędzie się tylko 20 października. Parlamentarzyści mają w przyszłym miesiącu pracować w komitetach, komisjach, frakcjach, grupach.

15:54 MEN: W TRYBIE MIESZANYM PRACUJĄ 343 PLACÓWKI, 104 W TRYBIE ZDALNYM

W trybie mieszanym pracują 343 placówki oświatowe, a 104 w trybie zdalnym. Pozostałe, czyli 48 tys., działają normalnie - podało w środę MEN. 

Liczba szkół pracujących w środę w sposób mieszany i zdalny jest najwyższa od początku roku szkolnego.

Dane zebrane od kuratorów oświaty na podstawie informacji od dyrektorów są ze środy z godziny 14.00

15:32 MARSYLIA: DRONY POMAGAJĄ W WALCE Z KORONAWIRUSEM

Jak donosi nasz korespondent Marek Gładysz, dzięki dronom wyposażonym w kamery policja może na odległość sprawdzać przestrzeganie zasad higieny na ulicach Marsylii, gdzie druga fala epidemii koronawirusa we Francji jest największa. Z głośników dronów słychać komunikaty o konieczności nałożenia maseczki. W przeciwnym razie grożą wysokie grzywny. Przeciwko takim rozwiązaniom protestują obrońcy swobód obywatelskich we Francji, bo według nich łamią one prawo krajowe i unijne. Obawiają się, że drony mogą być wykorzystywane do śledzenia osób.

15:12 DISNEY ZWOLNI 28 TYS. PRACOWNIKÓW Z POWODU PANDEMII

Koncern Walt Disney Company zapowiedział we wtorek zwolnienie ok. 28 tys. osób, głównie pracowników parków rozrywki w USA  - poinformował Reuters. Z powodu pandemii koronawirusa Disneyland w Kalifornii pozostaje zamknięty, a pozostałe parki odwiedza mniej gości.

Na początku pandemii koncern zamknął wszystkie swoje parki rozrywki na całym świecie, obecnie są one już na nowo otwarte, poza obiektem w Kalifornii.


14:50 OPOLSKIE: BĘDZIE DRUGI NABÓR NA WSPARCIE DLA FIRM DOTKNIĘTYCH PANDEMIĄ

Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki 7 października przeprowadzi drugi nabór dla firm z województwa opolskiego dotkniętych pandemią koronawirusa. Na wsparcie przedsiębiorców przeznaczono tym razem ponad 10 mln złotych.

Wnioski będzie można składać 7 października w godz. od 8.00 do 20.00. O przyznaniu wsparcia z puli w wysokości 10,3 mln złotych, decydować będzie m.in. trzymiesięczny spadek obrotów o minimum 30 proc. i kolejność zgłoszeń. Jedna firma może dostać maksymalnie od 23,5 tys. zł do 164,7 tys. zł bezzwrotnej pomocy.


14:43 RYBNIK: ZAWIESZONE ZAJĘCIA W LICEUM

Powiatowy inspektor sanitarny w Rybniku zawiesił od czwartku zajęcia w I Liceum im. Powstańców Śląskich w tym mieście dla 740 uczniów, po tym jak u dwóch nauczycieli potwierdzono zakażenie koronawirusem - podał w środę urząd miasta.

Jak poinformowała w środę rzeczniczka magistratu Agnieszka Skupień, chorzy nauczyciele mieli kontakt z uczniami kilku klas.
67 nauczycieli rybnickiej szkoły organizuje teraz dla uczniów zajęcia zdalne do końca tygodnia. Decyzję o formie nauczania w kolejnym tygodniu podejmie sanepid. 


14:27 SYTUACJA W SZPITALACH NA DOLNYM ŚLĄSKU

Trudna sytuacja w szpitalu w Bolesławcu na Dolnym Śląsku. Zabrakło tam miejsc dla pacjentów z koronawirusem. Wszystkie z 40 łóżek są zajęte.

Chorzy na COVID-19, którym będzie potrzebna opieka medyków mają trafiać do szpitala w Wałbrzychu i Wrocławiu. W Bolesławcu w najbliższych dniach ma pojawić się 25 kolejnych łóżek dla zakażonych koronawirusem. To dzięki temu, że oddział wewnętrzny zostanie przekształcony w zakaźny. 

Już wstrzymano na nim przyjęcia, a pacjenci są przewożeni w inne miejsca. Dodatkowo budowany jest modułowy oddział zakaźny. Do końca października w bolesławieckim szpitalu powinno być w sumie 130 tak zwanych covidowych łóżek.


14:07 PROTOTYP POLSKIEJ SZCZEPIONKI NA COVID-19 GOTOWY

Gotowy jest prototyp polskiej szczepionki na koronawirusa. Przygotowali go między innymi naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Niebawem preparat zostanie podany myszom. Badacze sprawdzą, jaką odpowiedź immunologiczną wywołuje szczepionka.


14:02 REKORDOWA LICZBA PACJENTÓW Z COVID-19 W POZNAŃSKIM SZPITALU

W placówce przy ul. Szwajcarskiej przebywa obecnie 344 pacjentów, z czego 335 to chorzy z koronawirusem. Aż 29 z nich jest podłączonych do respiratorów. 

Lekarze rozważają zwiększenie liczby łóżek o 40, ale problemem są znaczne braki w personelu medycznym. Przy Szwajcarskiej, w do niedawna jednoimiennym szpitalu - pracuje obecnie tylko pięciu specjalistów chorób zakaźnych. Alarmujący jest fakt, że pod ich opiekę trafiają coraz młodsi pacjenci. 

13:39 SŁOWACJA WPROWADZA STAN WYJĄTKOWY

Słowacki rząd z powodu wzrostu liczby zakażeń SARS-CoV-2 podjął w środę decyzję o wprowadzeniu od 1 października stanu wyjątkowego, który ma obowiązywać przez 45 dni. 

Mamy to razem we własnych rękach - napisał premier Igor Matovicz na Facebooku.

13:28 NOWA LISTA PAŃSTW OBJĘTYCH ZAKAZEM LOTÓW

29 państw objętych jest od dzisiaj zakazem lotów w międzynarodowym ruchu lotniczym: rozporządzenie, które właśnie weszło w życie, obowiązywać będzie do 13 października. Na liście nie ma krajów Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Strefy Schengen i Ukrainy, są natomiast m.in. Stany Zjednoczone.


12:06 NAJWIĘCEJ ZAKAŻEŃ NADAL W MAŁOPOLSCE

205 nowych zakażeń koronawirusem w Małoposlce. To - już kolejny raz - region z najwyższym przyrostem zachorowań w Polsce.

Jak dowiedział się nasz reporter Marek Wiosło, ponad połowa nowych przypadków zakażeń pochodzi z tzw. małych ognisk rozproszonych, pozostałe to głównie domy pomocy społecznej. Wielospecjalistyczny Szpital Uniwersytecki w Krakowie informuje że zostało tylko 16 miejsc dla pacjentów z koronawirusem, we wtorek skończyły się już miejsca na oddziale intensywnej terapii. 


11:57 BRAKUJE PERSONELU W SZPITALU W SZCZECINIE

Brakuje personelu do opieki nad chorymi na COVID - alarmuje szpital wojewódzki przy Arkońskiej w Szczecinie. Jak mówi nasza reporterka Aneta Łuczkowska, to tu trafia większość wymagających hospitalizacji zakażonych koronawirusem. Jeśli w sezonie zachorowań liczba pacjentów potroi się, nie będzie miał się kto nimi zajmować. Brakuje pielęgniarek, sanitariuszy i lekarzy specjalistów od chorób zakaźnych.

11:51 COVIDOWY SKANDAL WE FRANCJI

O epidemicznym skandalu we francuskich kolejach publicznych donosi nasz korespondent Marek Gładysz! Wyszło na jaw, ze kontrolerzy pracujący w pociągach ekspresowych ukrywali, że są chorzy na Covid-19. Mogli zarazić setki tysięcy podróżnych.

11:49 STAN WYJĄTKOWY W CZECHACH?

Czeski rząd ma w środę zdecydować o wprowadzeniu po raz drugi od poczatku pandemii stanu wyjatkowego w zwiazku ze wzrostem zachorowań na Covid-19. Wtorek był pierwszym dniem od tygodnia, kiedy liczba nowych zachorowań spadła poniżej dwóch tysięcy. Rząd obawia sie jednak, że zabraknie miejsc w szpitalach.

11:22 REKORD ZAKAŻEŃ NA UKRAINIE

Na Ukrainie poprzedniego dnia wykryto 4027 zakażeń koronawirusem i jest to najwyższy dobowy bilans infekcji od początku pandemii. Padł też dzienny rekord wyzdrowień - 2110. 64 osoby zmarły, a 733 hospitalizowano - przekazał w środę minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow. 

Poprzednio najwyższy dobowy bilans zakażeń odnotowano na Ukrainie 26 września i były to 3833 infekcje.

10:52 LICZBA TESTÓW W CIĄGU OSTATNIEJ DOBY

Resort zdrowia poinformował o ponad 28 tys. testów, które przeprowadzono ostatniej doby.

10:34 NOWY BILANS PANDEMII w POLSCE

O 1552 nowych przypadkach koronawirusa i śmierci 30 chorych poinformował resort zdrowia.

Aktualny bilans pandemii w Polsce to: 91 514 zakażeń i 2 513 ofiar śmiertelnych.

Wśród ofiar jest 35-letnia kobieta, która nie miała chorób współistniejących.10:25 DZIENNY RAPORT MINISTERSTWA ZDROWIA

Odnotowano 740 ozdrowieńców. Ministerstwo Zdrowia opublikowało dzienny raport.

09:01 KIEDY BĘDZIE "NORMALNIE"? GIS: MOŻE ZA ROK

Robert Mazurek zapytał Jarosława Pinkasa, kiedy znowu będzie "normalnie"? Pinkas odpowiedział, że to kwestia kilku miesięcy, może minąć też rokZamarzyłbym, by do przyszłych wakacji - dodał.

Podczas rozmowy Pinkas zauważył, że "(...) wzrasta nam liczba COVIDosceptyków. To są celebryci, nie mają nic wspólnego z wiarygodną wiedzą". Nowy lockdown (lub jego brak) zależy tylko od naszego rozsądku - dodał Główny Inspektor Sanitarny.

08:56 KIEDY SZCZEPIONKA NA COVID-19?

Pinkas mówił, że w ciągu najbliższych kilkunastu tygodni lub kilku miesięcy ta szczepionka na Covid-19 będzie dostępna. Nie będzie to szczepionka obowiązkowa. Główny Inspektor Sanitarny zachęcił jednak wszystkich do zaszczepienia się przeciwko grypie. 

08:47 DZIECI KONTRA KORONAWIRUS. GIS: W SZKOŁACH NICZEGO NIE BRAKUJE

W trakcie Porannej rozmowy w RMF FM Jarosław Pinkas zaznaczył: Dzieci muszą być socjalizowane, a rząd ma minimalizować ryzyka. W szkołach niczego nie brakuje. Dodał też, że szkoły nie przynoszą wielkiego zagrożenia. Zapewnił też, że resort nauki przygotuje odpowiednio uniwersytety medyczne, aby studenci byli badani.

08:34 PINKAS: PRZEZ NAJBLIŻSZE DNI DUŻE PRZYROSTY ZAKAŻONYCH

Przez najbliższe kilkanaście dni, myślimy że do 15 października, będziemy mieli podobną liczbę zakażonych (koronawirusem - przyp. red.), później spodziewamy się subtelnego spadku, potem będziemy mieli znowu niewielki wzrost w okolicach Bożego Narodzenia - mówił w Porannej rozmowie w RMF FM Jarosław Pinkas.

08:02 JAROSŁAW PINKAS w PORANNEJ ROZMOWIE w RMF FM

Gościem Porannej rozmowy w RMF FM jest Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas. Zapraszamy na transmisję!

07:44 INDIE: PONAD 80 TYSIĘCY ZAKAŻEŃ w CIĄGU 24 GODZIN

Liczba zakażeń koronawirusem, wykrytych w Indiach od początku pandemii, przekroczyła 6,2 mln - poinformowało ministerstwa zdrowia tego kraju. W ciągu ostatniej doby obecność SARS-CoV-2 potwierdzono tam u 80 472 ludzi.

Równocześnie zmarło w Indiach 1 179 chorych: tym samym całkowita liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 sięgnęła 97 497.

Ocenia się, że przy obecnym tempie przyrostu zakażeń Indie mogą wyprzedzić Stany Zjednoczone, które obecnie są światowym liderem, jeśli chodzi o liczbę wykrywanych infekcji SARS-CoV-2.

07:26 RESORT ZDROWIA SZYKUJE NOWE RESTRYKCJE

Obowiązkowe maseczki również na wolnym powietrzu w strefach żółtych, bary i restauracje zamykane o 22:00 w strefach czerwonych. Mniej liczne wesela i imprezy rodzinne także w strefach zielonych, czyli nieobjętych dotąd dodatkowymi obostrzeniami.

Ministerstwo Zdrowia szykuje zaostrzenie restrykcji w związku z coraz wyższymi dobowymi bilansami nowych zakażeń koronawirusem.

Rozporządzenie w tej sprawie ma być gotowe w tym tygodniu, zapewne więc wejdzie w życie w weekend lub na początku przyszłego tygodnia.

Jutro natomiast zaktualizowana zostanie lista powiatów żółtych i czerwonych.

07:08 BRAZYLIA: PONAD 30 TYSIĘCY ZAKAŻEŃ w CIĄGU 24 GODZIN

W ciągu ostatnich 24 godzin w Brazylii wykryto 32 058 nowych zakażeń koronawirusem, a zmarło 863 chorych na Covid-19.

Według danych tamtejszego resortu zdrowia, od początku epidemii odnotowano w tym kraju ponad 4,7 mln zakażeń, a liczba ofiar śmiertelnych sięga już niemal 143 tysięcy.

Pod względem liczby zakażeń Brazylia jest trzecim najbardziej dotkniętym przez pandemię krajem świata: po Stanach Zjednoczonych i Indiach. Pod względem liczby ofiar śmiertelnych Covid-19 zajmuje drugie miejsce: po USA.

07:01 BILANS EPIDEMII w POLSCE

89 962 zakażenia i 2 483 ofiary śmiertelne: to aktualny bilans pandemii koronawirusa w Polsce.

Tylko wczoraj resort zdrowia poinformował o 1 326 nowych zakażeniach i aż 36 ofiarach śmiertelnych.

30 WRZEŚNIA w RELACJI NA ŻYWO: ZAPRASZAMY!