O śmierci aż 36 chorych na Covid-19 i 1 326 nowych zakażeniach koronawirusem poinformował dzisiaj resort zdrowia. W ciągu ostatnich 24 godzin w polskich szpitalach zajęte zostały kolejne 94 łóżka Covid-19: w sumie zajętych jest ich w tej chwili niemal 2 400. Przybyło również chorych z koronawirusem potrzebujących respiratorów. W Stanach Zjednoczonych - gdzie notuje się najwięcej na świecie zakażeń SARS-CoV-2, ale i przypadków śmiertelnych - tylko w ciągu ostatniej doby zarejestrowano około 35 tysięcy nowych infekcji. Ministerstwo Zdrowia wprowadziło nowe obostrzenia w związku z koronawirusem.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :
  • 89 962 zakażenia i 2 483 ofiary śmiertelne: to aktualny bilans pandemii koronawirusa w Polsce.
  • Resort zdrowia poinformował dzisiaj o 1 326 nowych zakażeniach i 36 ofiarach śmiertelnych.
  • W ciągu 24 godzin w polskich szpitalach zajęte zostały kolejne 94 łóżka Covid-19: w sumie zajętych jest ich w tej chwili niemal 2 400. Przybyło również chorych z koronawirusem potrzebujących respiratorów.
  • Resort zdrowia zmienił sposób informowania o liczbie ofiar śmiertelnych koronawirusa: od teraz podawać będzie osobno zgony typowo z powodu Covid-19 i osobno zgony z powodu współistnienia Covid-19 z innymi chorobami. "Rozbicie (...) w sposób pełniejszy odzwierciedla przebieg epidemii" - wyjaśnia rzecznik prasowy resortu.
  • Na świecie wykryto już niemal 33,3 mln zakażeń SARS-CoV-2. 1 000 555 chorych nie udało się uratować.
  • W Stanach Zjednoczonych - gdzie notuje się najwięcej na świecie zakażeń koronawirusem, ale i przypadków śmiertelnych - tylko w ciągu ostatnich 24 godzin zarejestrowano około 35 tysięcy nowych infekcji.

22:35 WŁOCHY

20 tys. miejsc w szpitalach dla chorych na Covid-19 przygotowują władze włoskiego regionu Kampania, gdzie obecnie notuje się najwięcej w kraju zakażeń koronawirusem. We wtorek zanotowano ich tam ponad 280.

W wywiadzie dla telewizji RAI szef władz Kampanii Vincenzo De Luca powiedział: Należy myśleć o tym, co wydarzy się za miesiąc. Według pesymistycznych prognoz naszych epidemiologów możemy mieć szczyt zachorowań z 5 tys. przypadków dziennie.

My teraz przygotowujemy 20 tys. łóżek szpitalnych, a także 2 tys. w związku z sezonem grypowym - dodał De Luca.

22:15 HISZPANIA

W ciągu ostatnich 24 godzin w Hiszpanii ministerstwo zdrowia potwierdziło 203 zgony wskutek zakażenia koronawirusem. 

Najwięcej zmarłych służby medyczne Hiszpanii zanotowały w aglomeracji Madrytu - 46. W tym samym czasie potwierdzono tam ponad 2,9 tys. nowych infekcji.

W całym kraju podczas ostatnich 24 godzin hiszpański resort zdrowia wykrył ponad 9,9 tys. zakażeń. Łączna liczba potwierdzonych przypadków infekcji koronawirusem wynosi już 758 172.

22:08 SZCZEPIONKI WE WŁOSZECH

16 mln szczepionek przeciwko grypie dostępnych będzie w tym roku we Włoszech - zapowiedział we wtorek wiceminister zdrowia Pierpaolo Sileri. Tego dnia w Parmie wykryto pierwszy przypadek zachorowania na grypę w tym sezonie w kraju.

W wywiadzie dla włoskiej stacji telewizyjnej Rete 4 wiceminister podkreślił, że tegorocznych szczepionek będzie "więcej niż wystarczająco".

Jak poinformował, ich dystrybucja jest już prowadzona, m.in. w stołecznym regionie Lacjum.

21:50 HISZPANIA

Służby sanitarne Madrytu od poniedziałku przeprowadzają masowe testy antygenowe na obecność koronawirusa w strefach regionu stołecznego o najwyższym współczynniku zakażeń, czyli tam, gdzie przekracza on 25 na 100 tys. mieszkańców. Testami zostanie objętych około 1 mln osób.

Według regionalnego wiceministra ds. zdrowia Antonia Zapatero w pierwszej kolejności testom będą poddani mieszkańcy jednego z najbardziej zaludnionych dystryktów stolicy, Puente de Vallecas, gdzie wskaźnik zakażań na 100 tys. mieszkańców wynosi ponad 1000 na przestrzeni ostatnich 14 dni. Na jednej z ulic Vallecas, w tzw. strefie zero pandemii, odnotowano ponad 1900 przypadków na 100 tys. mieszkańców - ponad 15 razy więcej niż wynosi europejski wskaźnik wysokiego ryzyka.

21:48 FRANCJA

Francuskie ministerstwo zdrowia poinformowało o 8051 zakażeniach koronawirusem w ciągu ostatniej doby. Zmarło 85 kolejnych osób.

Dzień wcześniej resort informował o 4070 nowych infekcjach, ale podkreślano, że w poniedziałki liczba nowych zakażeń zawsze jest mniejsza, ponieważ w niedzielę we Francji wykonuje się mniej testów niż w pozostałe dni tygodnia.

W sumie we Francji do tej pory koronawirusem zakaziło się 550 690 osób. Zmarło 31 893 zainfekowanych osób. 

20:44 WŁOCHY

W 738 szkołach we Włoszech wykryto przypadki koronawirusa - poinformowali naukowcy monitorujący przebieg zakażeń. Ponad 75 proc. infekcji dotyczy uczniów. Taki bilans przedstawiony został 15 dni po otwarciu szkół w większości regionów Włoch, w kilku rok szkolny został zainaugurowany nieco później. Około 11 proc. zakażonych koronawirusem to nauczyciele, a pozostałych kilkanaście procent to pracownicy personelu szkolnego.

Najwięcej przypadków, prawie jedną trzecią wszystkich, wykryto w szkołach średnich. Najbardziej dotknięte regiony to Emilia-Romania, Lacjum, Toskania, Lombardia i Wenecja Euganejska.

Jak podkreślono, decyzje o zamknięciu szkół po wykryciu zakażeń zapadają bardzo rzadko.

20:31 NIEMCY

Niemiecki rząd federalny i rządy krajów związkowych zaleciły we wtorek stosowanie surowszych zasad w walce z koronowirusem, aby zapobiec masowemu wzrostowi zakażeń - informuje DPA. Liczba uczestników uroczystości została ograniczona do 50, określono kary za podawanie w restauracjach nieprawdziwych danych osobowych.

Kanclerz Angel Merkel i premierzy krajów związkowych wspólnie podjęli decyzję o nowych środkach, mających na celu powstrzymanie pandemii koronawirusa.

Goście, którzy podadzą fałszywe nazwiska, adresy lub dane kontaktowe w restauracjach, muszą spodziewać się grzywny w wysokości co najmniej 50 euro - pisze DPA.

Uroczystości w salach publicznych lub wynajmowanych mogą odbywać się tylko z udziałem maksymalnie 50 osób. Dotyczy to sytuacji, gdy w danym powiecie w ciągu siedmiu dni wystąpi więcej niż 35 nowych zakażeń na 100 tys. mieszkańców.

20:23 UNIWERSYTETY W WIELKIEJ BRYTANII

Uniwersytety w Anglii mogą w tym semestrze wcześniej zakończyć nauczenie w trybie stacjonarnym, aby każdy student, który będzie musiał się izolować z powodu koronawirusa, mógł wrócić do domu na święta - powiedział minister edukacji Gavin Williamson.

Odrzucił on jednak sugestię, żeby już od początku semestru przenieść całe nauczenie w tryb zdalny. Według najnowszych szacunków, przypadki koronawirusa wykryto jak do tej pory na 52 brytyjskich uniwersytetach - to o 12 więcej w stosunku do stanu z poniedziałku.

20:21 ROSJA

Prezydent Władimir Putin nazwał koronawirusa "bardzo niebezpiecznym przeciwnikiem", z którym zetknęła się Rosja. Na spotkaniu z rządem na temat pandemii Putin zalecił władzom regionów Rosji, by były gotowe do każdego scenariusza sytuacji epidemicznej.

Putin ocenił, że nie jest nowością, iż największa liczba zakażeń koronawirusem na terenie Rosji odnotowywana jest w stolicy. Dodał następnie, że władze regionów "powinny by gotowe na każdy wariant i na każdy rozwój sytuacji".

Wezwał ponownie do przestrzegania wymogów sanitarnych - jak noszenie maseczek i przestrzeganie dystansu społecznego - których, jak przyznał, "ludzie mają już dosyć".

19:57 UJ

Zajęcia zdalne nie obniżyły jakości kształcenia - ocenił podczas konferencji prasowej rektor UJ prof. Jacek Popiel, dopytywany o pomysł obniżenia czesnego w związku ze zmianą tradycyjnej formy nauczania na elektroniczną.

O zmianę wysokości czesnego rektor był pytany przez dziennikarzy w kontekście zapowiadanego przez studentów Uniwersytetu Warszawskiego pozwu zbiorowego. Część studentów UW domaga się obniżenia czesnego w związku ze zmianą trybu zajęć z tradycyjnego na online.

Prof. Popiel ocenił, że zajęcia online nie obniżyły jakości kształcenia na UJ. Jak dodał, od ok. 10 lat opłaty za studia niestacjonarne pozostają na tym samym poziomie, a przecież - jak zwrócił uwagę - koszty studiów rosły. 

19:56 Nowy Jork

Władze Nowego Jorku ogłosiły, że z powodu koronawirusa rozszerzają obowiązek kwarantanny na podróżnych przybywających z kolejnych pięciu stanów. 

Kwarantanną objęte zostaną też osoby ze wszystkich oprócz 31 krajów na świecie, w tym z Polski. Przymus 14-dniowej kwarantanny dotyczy osób które chcą przyjechać do stanu Nowy Jork z obszarów, gdzie w ciągu siedmiu dni pozytywny wynik testów na korowirusa uzyskuje średnio więcej niż 10 osób na 100 tys. lub gdzie w tym samym okresie jest ponad 10 proc. zakażeń.

Pięć dodanych do listy stanów to: Arizona, Minnesota, Nevada, Rhode Island i Wyoming. Są na niej obecnie łącznie 33 stany m.in. Illinois, Floryda i Teksas, a także dwa terytoria zależne USA. Z obowiązku kwarantanny zwolnieni są podróżni przybywający do Nowego Jorku w celach biznesowych.

19:22 PETRO PROSZENKO JEST ZAKAŻONY COVID-19

Były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko poinformował, że uzyskał pozytywny wynik testu na Covid-19. Jest tym samym kolejnym czołowym politykiem ukraińskim, który się zakaził.

19:20 WIELKA BRYTANIA

Rekordową od początku epidemii liczbę 7143 nowych zakażeń koronawirusem wykryto w ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii - podał po południu brytyjski rząd. Zanotowano również 71 zgonów z powodu Covid-19, co jest najwyższym bilansem od 1 lipca.

To kolejny w ostatnich dniach dobowy rekord zakażeń, a zarazem pierwszy przypadek, by ich liczba przekroczyła 7000. Poprzedni rekord - ustanowiony zaledwie w piątek - był o 269 zakażeń niższy.

Najwyższą w historii liczbę zakażeń zanotowano w Szkocji (806) i Irlandii Północnej (320), a w Anglii jest to drugi co do wielkości bilans (5651). Jedynie w Walii liczba nowych przypadków (366) jest wyraźnie niższa od rekordowego poziomu, choć też rośnie w porównaniu z poprzednimi dniami.

18:20 Mazowsze

W mazowieckich szpitalach gotowych jest 810 łóżek dla pacjentów z Covid-19 lub z podejrzeniem zakażenia; zajętych jest 530 - informuje Mazowiecki Urząd Wojewódzki. 

Nie ma podstaw do twierdzenia, że pacjenci zostaną bez opieki; miejsc w szpitalach nie brakuje - podkreśla wojewoda Konstanty Radziwiłł.

Mazowiecki Urząd Wojewódzki wydał komunikat w związku - jak zaznaczono - z "nieprawdziwymi informacjami pojawiającymi się w niektórych mediach ws. braku miejsc w szpitalach dla pacjentów zakażonych koronawirusem".

MUW zapewnił, że liczbę miejsc w szpitalach dla osób z podejrzeniem lub zakażeniem Covid-19 monitoruje na bieżąco. Urząd poinformował, że na trzech poziomach zabezpieczenia szpitalnego, określonych w nowej strategii walki z pandemią, na Mazowszu przygotowano łącznie 810 łóżek. Obecnie zajętych jest 530.

Mazowieckie szpitale dysponują ponadto przeszło 800 respiratorami. 

Na potrzeby pacjentów zakażonych koronawirusem obecnie przygotowano 132 łóżka respiratorowe, z czego zajętych jest 24 - podał MUW.

18:18 MAŁOPOLSKA

W Małopolsce, prawdopodobnie od pierwszego października, szpitale powiatowe również będą zajmowały się leczeniem chorych na Covid-19. Do tej pory było to zadanie lecznic drugiego stopnia. W tej kategorii znajdował się szpital wielo-specjalistyczny w Krakowie, ale również placówki w regionie, które posiadały oddziały zakaźne. Od kilku dni jednak szpitale drugiego stopnia nie przyjmowały osób zakażonych koronawirusem.  

W szpitalu powiatowym w Zakopanem przebywa 6 pacjentów zakażonych Covid-19. Jedna osoba jest podłączona do respiratora. 

Teraz ten szpital będzie musiał zająć się ich leczeniem - mówi dyrektor medyczna Małgorzata Czaplińska. 

Cytat

Otrzymaliśmy projekt decyzji wojewody, który wprowadza również nasz szpital, jako szpital powiatowy, na drugi stopień zabezpieczenia świadczeń medycznych w kierunku choroby Covid-19. Dotychczas, jako pierwszy stopień (szpitala - przyp. red.) mieliśmy zadeklarowane łącznie 3 łóżka dla pacjentów z podejrzeniem choroby Covid-19. Natomiast drugi stopień to już są również świadczenia medyczne dla pacjentów, którzy są zakażeni tą chorobą. A więc prawdopodobnie szpital zakopiański zadeklaruje 10 łóżek szpitalnych, w tym jedno łóżko intensywnej terapii właśnie dla pacjentów z tą chorobą
zaznacza Czaplińska

Według rzeczniczki małopolskiego wojewody w regionie będzie funkcjonowało nawet kilkanaście szpitali powiatowych, które włączą się w leczenie chorych na Covid-19. 

17:31 HOLANDIA

W Holandii we wtorek potwierdzono 3011 nowych przypadków zakażenia koronawirusem; jest to nowy dzienny rekord wzrostu liczby infekcji - poinformował Narodowy Instytut Zdrowia (RIVM).

Liczba przypadków gwałtownie wzrosła w prawie wszystkich regionach i we wszystkich grupach wiekowych
- przekazał RIVM.

Poprzedni rekord - 2995 infekcji - odnotowano w niedzielę.

Według danych amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Holandii dotąd zgłoszono 122 538 przypadków zakażenia SARS-CoV-2, a 6442 osoby zmarły w związku z Covid-19.

17:31 GRYPA

Pierwszy przypadek zakażenia wirusem grypy w tym sezonie we Włoszech wykryto w Parmie - poinformowały miejscowe służby medyczne. Według ekspertów nie jest to nowy wirus i dlatego należy spodziewać się mniej zachorowań niż w minionych latach.

Wirus grypy sezonowej został stwierdzony u 9-miesięcznego niemowlęcia.

17:30 SIŁY ZBROJNE W CZASIE PANDEMII

Budowa zdolności obronnych, rozwój wojsk cybernetycznych, wspólne ćwiczenia i szkolenia oraz współpraca sił zbrojnych w warunkach pandemii - to tematy rozmów szefów obrony państw Grupy Wyszehradzkiej, którzy spotkali się w podwarszawskim Pruszkowie.

Cieszę się, że mimo obecnej sytuacji pandemicznej w Europie mogliśmy się spotkać osobiście i przedyskutować sprawy ważne dla regionu - powiedział szef Sztabu Generalnego gen. Rajmund Andrzejczak, który przewodniczył spotkaniu. Wzięli w nim udział jego "odpowiednicy" z Czech, Słowacji i Węgier.

Szef SGWP podkreślił, że wobec ograniczeń, jakie wymusiła pandemia, która uniemożliwiła wiele rzeczywistych działań, "znaczenie cyberprzestrzeni dramatycznie wzrosło". 

Dlatego współpraca Grupy Wyszehradzkiej w cyberprzestrzeni na poziomie militarnym została wzmocniona i stała się nie tylko częścią naszego codziennego życia, ale i naszej codziennej służby - zauważył generał.

17:28 WŁOCHY

24 osoby zmarły tej doby we Włoszech na Covid-19, potwierdzono 1648 nowych zakażeń koronawirusem - podało Ministerstwo Zdrowia. Dane wskazują na wzrost liczby zgonów i nowych infekcji. Obecnie najwięcej przypadków SARS-CoV-2 przybywa w Kampanii na południu.

Łączny bilans zgonów od początku epidemii wzrósł do 35875.

Liczba infekcji wykrytych w kraju przekroczyła 313 tys. Wyzdrowiało 226 tys. osób, w tym ponad 1300 w ciągu ostatniej doby. Obecnie zakażonych jest co najmniej 50 tys. osób.

16:32 HOKEJ

Znany międzynarodowy turniej hokeja na lodzie o Puchar Spenglera, rozgrywany tradycyjnie pod koniec grudnia w szwajcarskim Davos, został w tym roku odwołany z powodu pandemii koronawirusa.

Według organizatorów, podróż do Szwajcarii "dla drużyn z Finlandii, Rosji, Czech i Kanady jest obecnie możliwa tylko pod warunkiem ścisłego przestrzegania zasad kwarantanny, jeżeli w ogóle".

16:23 WARSZAWA

Warszawski sanepid odnotował we wtorek kolejnych 118 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Dotąd w stolicy wykryto ich 5058. W związku z Covid-19 zmarło do tej pory 148 mieszkańców Warszawy. 1643 osoby wyzdrowiały.

16:22 PANDEMIA

Jeszcze długo po wynalezieniu szczepionki i podliczeniu liczby zgonów z powodu koronawirusa, będzie można odczuć skutki epidemii w obszarze zdrowia psychicznego - ostrzegają naukowcy. Eksperci z University of Houston opublikowali dwie prace na temat wpływu epidemii na problemy psychiczne ludzi, w tym na skłonność do uzależnień.

Wpływ COVID-19 na psychiczne zaburzenia, uzależnienia (...) ma miejsce i jest znaczny. Epidemia negatywnie wpłynie na zdrowie psychiczne ludzi, zwiększy ryzyko chronicznych kłopotów ze zdrowiem i uzależnień od narkotyków - alarmuje autor publikacji prof. Michael Zvolensky. 

Problemy nie dotkną jednakowo całego społeczeństwa. Większe ryzyko dotyczy osób podatnych na zaburzenia i takich, które już je mają - dodaje specjalista.

16:21 KATOWICE

Studenci Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach są zadowoleni z zajęć online, mają doświadczenie w posługiwaniu się służącą do tego celu technologią i pozytywne nastawienie do niej, chcą jednak uczestniczyć także w stacjonarnych zajęciach - podała uczelnia.

To wyniki badania, przeprowadzonego w maju i czerwcu tego roku przez jej dwoje badaczy - Marię Rizun i Artura Strzeleckiego - na grupie blisko 1700 studentów studiów licencjackich, magisterskich oraz stacjonarnych i niestacjonarnych po tym, jak pandemia COVID-19 spowodowała przejście uniwersytetów z tradycyjnej formuły stacjonarnego nauczania na zdalne.

Badacze zwrócili między innymi uwagę na to, jaki wpływ na akceptację nauki zdalnej mają doświadczenie w korzystaniu z technologii i zadowolenie z poziomu zajęć online.

16:20 NOWY ROK AKADEMICKI

15 października rozpoczną się zajęcia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM); wcześniej studenci będą się przygotowywać do pracy w trybie zdalnym. W nowym roku akademickim rozstrzygnięty ma być konkurs na najlepszego dydaktyka uczącego on-line.

Większość zajęć na uczelni odbywać się będzie zdalnie. W tradycyjny sposób będą mogły się odbywać zajęcia, których nie można prowadzić na odległość. Rektorka UAM prof. Bogumiła Kaniewska przyznała we wtorek na konferencji prasowej, że decyzja o wprowadzeniu takiego trybu nauczania była "koszmarnym dylematem", zdecydowały jednak względy bezpieczeństwa.

16:19 ŚLĄSK

Bielski szpital pediatryczny uruchomi we wtorek o godz. 15.00 oddział niemowlęcy - podała placówka w komunikacie. On, a także oddział pediatryczny zostały zamknięte w niedzielę, gdy okazało się, że trzy pielęgniarki są chore na COVID-19.
Szpital poinformował, że żadne z dzieci hospitalizowanych na oddziale pediatrycznym nie jest zakażone wirusem SARS-CoV-2.

Dzieci sukcesywnie po zakończonym leczeniu związanym z ich schorzeniem są wypisywane do domu, a od rana 3 października oddział pediatryczny znów będzie przyjmował małych pacjentów - głosi komunikat.

14:50 ZASŁANIANIE UST I NOSA W OBU STREFACH

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiada, że obowiązek zasłaniania ust i nosa na wolnym powietrzu będzie rozszerzony i będzie obowiązywał również w strefie żółtej, a nie jak do tej pory tylko w strefie czerwonej.

Zobacz wszystkie zmiany, jakie wprowadza resort zdrowia.

14:45 ZMIANY W STREFACH CZERWONYCH DOT. LOKALI GASTRONOMICZNYCH

Minister zdrowia: w strefie czerwonej pojawi się nowy typ obostrzenia - lokale gastronomiczne (bary, restauracje) będą działały do godz. 22.

14:41 NOWE OBOSTRZENIA DOT. WESEL I ZGROMADZEŃ W STREFACH

Ministerstwo Zdrowia wprowadza zmiany dotyczące dopuszczalnej liczby osób na imprezach. Teraz w zgromadzeniach i weselach będzie mogło brać udział: w strefie zielonej - maksymalnie 100 osób, w żółtej 75, w czerwonej jest to nadal 50 osób.

14:26 MINISTER ZDROWIA: PONAD 8 TYS. ŁÓŻEK DLA PACJENTÓW Z COVID-19 W KRAJU


Podczas wtorkowej konferencji minister zdrowia poinformował, że w regionach, w których dominuje wzrost zachorowań na Covid-19, zwiększona została baza łóżkowa. Obecnie jest ich ponad 8 tysięcy w całym kraju.

Aktualnie przygotowane jest ponad 8 tys. łóżek w szpitalach dla pacjentów zakażonych koronawirusem - poinformował we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski. Zajęte jest ok. 2,3 tys. z nich. Potencjał systemu istnieje - zaznaczył.

13:55 WIĘCEJ ŁÓZEK RESPIRATOROWYCH NA POMORZU

Do 21 w najbliższych dniach wzrosnać ma liczba łóżek respiratorowych na Pomorzu. Do tej pory było ich 10, ale wszystkie były zajęte. Takie dane przekazano nam w Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku. Nowych łóżek przybędzie w Szpitalu Marynarki Wojennej w Gdańsku i Szpitalu w Kościerzynie.

13:49 SZPITAL W TYCHACH WZNAWIA DZIAŁANIE NIEKTÓRYCH ODDZIAŁÓW


Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Tychach od przyszłego tygodnia chce stopniowo wznawiać działanie oddziałów dla pacjentów niezakażonych koronawirusem. Placówka od marca była szpitalem jednoimiennym dla pacjentów z wirusem SARS-Cov2. 

Nasza reporterka Anna Kropaczek informuje, że na początku działanie mają wznowić oddziały chirurgii, ortopedii, okulistyki i laryngologii. Nie jest możliwe szybkie uruchomienie np. oddziału ginekologii, bo w czasie pandemii odeszli lekarze.

13:40 POWOŁANO DWÓCH KORONERÓW W ZACHODNIOPOMORSKIEM


Wojewoda powołał dwóch koronerów w tym regionie. Mają odpowiadać za stwierdzanie zgonów osób zakażonych lub podejrzanych o zakażenie koronawirusem. To reakcja na opisaną przez naszą reporterkę Anetę Łuczkowską dramatyczną historię ze Szczecina, gdzie nikt nie chciał przyjechać stwierdzić zgonu 93-letniej kobiety, bo jej rodzina była chora na Covid-19.

Tutaj opisywaliśmy tę historię:

13:13 KORONAWIRUS w SZPITALU w OLEŚNIE

29 pracowników szpitala w Oleśnie na Opolszczyźnie zaraziło się koronawirusem: to lekarze, pielęgniarki i osoby pracujące w administracji. Zakażenie wykryto również u 4 pacjentów.

Większość przechodzi zakażenie bezobjawowo.

Czasowo zamknięto oddziały ginekologii i położnictwa oraz rehabilitacji ambulatoryjnej.

Co istotne, szpital przebadał na razie 60 procent załogi.

13:09 POMORZE: BRAKUJE ŁÓŻEK z RESPIRATORAMI

Tylko 10 łóżek z respiratorami dla chorych na Covid-19 funkcjonuje aktualnie na Pomorzu. Chodzi o miejsca dla chorych ciężko przechodzących zakażenie, przygotowane w szpitalach drugiego stopnia. Obecnie wszystkie takie łóżka są zajęte.

Nieoficjalnie lekarze i pracownicy sanepidu, z którymi rozmawiał dziennikarz RMF FM Kuba Kaługa, przyznają, że sytuacja jest dramatyczna.

12:58 RESORT ZDROWIA WPROWADZA ZMIANĘ w RAPORTACH

Resort zdrowia zmienia sposób podawania danych dot. liczby ofiar śmiertelnych koronawirusa: od teraz podawać będzie osobno zgony typowo z powodu Covid-19 i osobno zgony z powodu współistnienia Covid-19 z innymi chorobami.

Jak wyjaśnia rzecznik prasowy resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz: to "rozbicie (...) w sposób pełniejszy odzwierciedla przebieg epidemii".

12:19 ROSJA

W Rosji zmarło w ciągu ostatniej doby 160 chorych na Covid-19, a wykryto 8 232 nowe przypadki koronawirusa - o ponad 90 więcej niż dzień wcześniej.

Od początku pandemii zachorowało w tym kraju ponad 1,1 mln ludzi, a zmarło ponad 20,5 tysiąca chorych.

12:16 CZECHY

W Czechach zarejestrowano w poniedziałek - który był w tym kraju dniem świątecznym - 1 287 nowych przypadków SARS-CoV-2. Tym samym całkowita liczba potwierdzonych tam zakażeń wzrosła do 65 883.

Aktualnie zakażonych jest w Czechach blisko 33,5 tysiąca ludzi, spośród których w szpitalach przebywa 820 chorych, a stan 187 jest ciężki. Warto zaznaczyć, że liczba hospitalizowanych w tym kraju wzrosła we wrześniu blisko pięciokrotnie.

Agencja CTK zwraca również uwagę, że w ciągu miesiąca o mniej więcej 50 procent wzrosła liczba ofiar śmiertelnych Covid-19. Od początku pandemii zmarło w Czechach 618 zakażonych koronawirusem, w tym czworo w poniedziałek.

11:56 UKRAINA

W ciągu ostatniej doby wykryto na Ukrainie 3 627 zakażeń koronawirusem, zmarło 69 chorych, a wyzdrowiało 1 797: takie dane przekazało Centrum Monitoringu Rozprzestrzeniania się Epidemii działające przy Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.

W ostatnią sobotę, przypomnijmy, Ukraińcy zanotowali rekord nowych zakażeń: resort ochrony zdrowia poinformował wówczas o 3 833 wykrytych w ciągu doby infekcjach.

11:49 NIEMCY

Liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem w Niemczech wzrosła w ciągu doby o 2089 - do 287 421, a liczba ofiar śmiertelnych o 11 - do 9471: to najnowsze dane berlińskiego Instytutu im. Roberta Kocha.

11:43 PROSTYTUCJA a COVID-19

Prostytucja uliczna w Brukseli została zakazana do odwołania, a miejsca zajmujące się tą działalnością zamknięto - donosi agencja prasowa Belga. Powodem jest walka z epidemią Covid-19.

11:38 PONAD 3,3 MLN TESTÓW

W ciągu ostatniej doby wykonano w Polsce ponad 23 100 testów na koronawirusa, z których 2 877 zlecili lekarze podstawowej opieki zdrowotnej.

W sumie od początku pandemii wykonano w naszym kraju 3 304 430 testów.

11:31 SOSNOWIEC: KORONAWIRUS w URZĘDZIE MIASTA i PRZEDSZKOLU

Koronawirus w Urzędzie Miasta w Sosnowcu: zakażony jest pracownik Biura Obsługi Interesantów. Kilkanaście osób objęto kwarantanną.

Bezpośrednia obsługa mieszkańców w budynku przy al. Zwycięstwa 20 została do odwołania ograniczona. Jeśli mamy do załatwienia pilną sprawę, powinniśmy najpierw zadzwonić do odpowiedniego wydziału i umówić się na wizytę. Urząd przypomina również, że wiele spraw można załatwić przez internet.

W Sosnowcu przypadek koronawirusa potwierdzono także w Przedszkolu Miejskim nr 12: zakażony jest pracownik placówki. Kwarantanną objęto 12 osób.

Odwołane zostały zajęcia dydaktyczne, zorganizowana jest tylko opieka nad dziećmi.

11:25 SZUMOWSKI "CZUJE SIĘ ŚWIETNIE"

Były minister zdrowia Łukasz Szumowski przechodzi zakażenie koronawirusem łagodnie i bezobjawowo.

"Czuje się świetnie" - zdradził w Porannej rozmowie w RMF FM senator PiS Stanisław Karczewski, który z Szumowskim - jak podał - rozmawiał wczoraj.

11:08 RPO ZAKAŻONY KORONAWIRUSEM

Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar uzyskał pozytywny wynik testu na koronawirusa.

Jak czytamy na stronach RPO: Bodnar miał kontakt z osobą zarażoną, a natychmiast po uzyskaniu tej wiedzy rozpoczął izolację i zrobił test.

"Rzecznik czuje się dobrze, przebywa na kwarantannie" - podkreślono w krótkim komunikacie.

Zaznaczono również, że "Biuro RPO cały czas pracuje, realizuje zadania i postępuje zgodnie z procedurami przygotowanymi na czas pandemii".

10:44 AŻ 36 OFIAR ŚMIERTELNYCH

Najwięcej spośród 1 326 nowych zakażeń koronawirusem, o których poinformował dzisiaj resort zdrowia, stwierdzono w Małopolsce (167), na Mazowszu (151) i Pomorzu (127).

Z powodu Covid-19 zmarło - jak podał resort - 6 chorych, a z powodu współistnienia Covid-19 z innymi schorzeniami - 30 chorych.

10:34 PONAD 1300 NOWYCH ZAKAŻEŃ w POLSCE

O 1 326 nowych zakażeniach koronawirusem i śmierci 36 chorych poinformował resort zdrowia.

Aktualny bilans pandemii w naszym kraju to: 89 962 zakażenia i 2 483 ofiary śmiertelne.

10:07 MAMY PONAD 500 NOWYCH OZDROWIEŃCÓW

O 535 nowych ozdrowieńcach powiadomiło właśnie Ministerstwo Zdrowia. W sumie od początku pandemii koronawirusa pokonało w naszym kraju niemal 69 tysięcy ludzi.

W polskich szpitalach zajętych jest w tej chwili 2 399 łóżek Covid-19 - a więc o 94 więcej niż dzień wcześniej. Przybyło również 11 chorych na Covid-19 potrzebujących respiratorów: obecnie zajętych jest 141 tych urządzeń.

Jak wynika ponadto z najnowszych danych resortu zdrowia, kwarantanną objętych jest obecnie w Polsce ponad 134,5 tysiąca ludzi, a nadzorem epidemiologicznym - ponad 14,5 tysiąca.

08:58 MAZOWSZE PRZODUJE w LICZBIE TESTÓW

Najwięcej testów na koronawirusa wykonano dotąd w Polsce na Mazowszu: ponad 730 tysięcy, w Śląskiem: ponad 380 tysięcy - i w Wielkopolsce: ponad 308 tysięcy.

08:34 NAJWIĘCEJ ZAKAŻEŃ w ŚLĄSKIEM, NAJMNIEJ w LUBUSKIEM

Najwięcej spośród blisko 89 tysięcy zakażeń koronawirusem, jakie potwierdzono w Polsce od początku pandemii, wykrytych zostało w Śląskiem: w regionie tym potwierdzono dotąd ponad 22 tysiące infekcji SARS-CoV-2.

Drugie miejsce przypada w tym zestawieniu Mazowszu, gdzie stwierdzono w sumie ponad 12 tysięcy zakażeń, a trzecie: Dolnemu Śląskowi, gdzie wykryto 5030 przypadków koronawirusa.

Najmniej infekcji SARS-CoV-2 w Polsce - poniżej tysiąca - potwierdzono dotąd w Lubuskiem.

07:08 BRAZYLIA

Brazylia odnotowała w ciągu ostatnich 24 godzin 13 155 nowych przypadków koronawirusa. 317 chorych zmarło.

Od początku pandemii - jak wynika z danych resortu zdrowia - potwierdzono w tym kraju ponad 4,7 miliona zakażeń, a oficjalna liczba ofiar śmiertelnych sięgnęła 142 058.

Pod względem liczby zakażeń Brazylia jest trzecim najbardziej dotkniętym koronawirusem państwem na świecie: po Stanach Zjednoczonych i Indiach. Natomiast pod względem liczby przypadków śmiertelnych zajmuje drugie miejsce: po USA.

06:25 KORONAWIRUS w GENOI

Już 14 przypadków zakażenia koronawirusem stwierdzono w drużynie włoskiej Serie A Genoi, której piłkarzem jest Filip Jagiełło. Pełnej listy nazwisk zakażonych nie ujawniono - wiadomo jedynie, że są wśród nich i zawodnicy, i członkowie sztabu.

W sobotę pozytywny wynik testu miał bramkarz Mattia Perin, a w niedzielę Duńczyk Lasse Schone. Poniedziałkowe testy wykazały 12 kolejnych zakażeń.

W sobotę Genoa powinna zmierzyć się z Torino, ale rozegranie spotkania stanęło pod znakiem zapytania.

05:34 USA: 35 TYSIĘCY NOWYCH ZAKAŻEŃ SARS-CoV-2

205 031 zakażonych SARS-CoV-2 zmarło od początku epidemii w Stanach Zjednoczonych - wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Tylko w poniedziałek bilans ofiar śmiertelnych w tym kraju wzrósł o 281.

W Stanach Zjednoczonych notuje się nie tylko najwyższą na świecie liczbę ofiar śmiertelnych koronawirusa, ale także wykrytych zakażeń: w poniedziałek ich liczba wzrosła o mniej więcej 35 tysięcy - do 7 147 241.

05:26 PONAD MILION OFIAR na ŚWIECIE

Na całym świecie liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa sięgnęła 1 000 555: to najnowsze dane Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore.

Zakażonych SARS-CoV-2 zostało na świecie od początku pandemii 33 273 720 ludzi, a 23 056 480 spośród nich wyzdrowiało.

05:25 BILANS PANDEMII w POLSCE

88 636 zakażeń i 2 447 ofiar śmiertelnych: to aktualny bilans pandemii koronawirusa w Polsce.

Tylko wczoraj resort zdrowia poinformował o 1306 nowych zakażeniach i 15 ofiarach śmiertelnych.

29 WRZEŚNIA 2020: ZAPRASZAMY na RELACJĘ na ŻYWO!