29 państw objętych jest od dzisiaj zakazem lotów w międzynarodowym ruchu lotniczym: rozporządzenie, które właśnie weszło w życie, obowiązywać będzie do 13 października. Na liście nie ma krajów Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego, strefy Schengen i Ukrainy, są natomiast m.in. Stany Zjednoczone.

Na liście państw objętych zakazem lotów znajdują się: Belize, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Brazylia, Bahrajn, Izrael, Katar, Kuwejt, Libia, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Argentyna, Chile, Ekwador, Indie, Irak, Kolumbia, Kostaryka, Liban, Macedonia Północna, Malediwy, Mołdawia, Panama, Paragwaj, Peru, Trynidad i Tobago, Wyspy Zielonego Przylądka, Stany Zjednoczone, Oman i Bahamy.

Na poprzedniej liście, która obowiązywała przez minione dwa tygodnie, znalazło się pierwotnie 30 krajów: w tym Francja, Hiszpania, Izrael i USA

Zakaz lotów do Francji został jednak zdjęty po tym, jak kraj ten zagwarantował, że na pokład samolotów wpuszczani będą wyłącznie pasażerowie z ujemnymi wynikami testów na koronawirusa.

W stosunku do lotnisk, które zawiadomiły Polskę o wprowadzeniu takich rozwiązań, zakaz lotów nie jest stosowany.

Nie obowiązuje również - jak wyjaśnia Urząd Lotnictwa Cywilnego - w przypadku m.in. lotów zleconych przez premiera czy rejsów wyczarterowanych na zlecenie organizatora turystyki przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, a więc w tym wypadku przed 30 września.