Apelują do wszystkich rodaków, wobec których zastosowano kwarantannę domową, aby to traktować poważnie. To zarówno kwestia państwa zdrowia, ale także i innych osób - powiedział prezydent Andrzej Duda, odnosząc się do informacji o stwierdzonych przypadkach nieprzestrzegania kwarantanny.

W środę prezydent rozmawiał z wojewodą zachodniopomorskim oraz przedstawicielami służb na temat przygotowania województwa do walki z koronawirusem.

Podczas briefingu w Szczecinie Duda zwracał uwagę, że zachodniopomorskie to szczególne województwo, które musi ochraniać wszystkie rodzaje granic, morską, rzeczną oraz lądową. Prezydent podkreślił, że służby skutecznie strzegą bezpieczeństwa obywateli poprzez strzeżenie granic.

Prezydent przekazał też, że w najbliższym czasie w województwie zostanie otwarte kolejne laboratorium wykonujące testy na obecność koronawirusa.

Duda poinformował, że otrzymał od komendanta wojewódzkiego policji informację, że w środę odbyły się pierwsze wizyty policjantów u osób, które są poddane kwarantannie domowej. Jak mówił, podczas tych wizyt stwierdzono przypadki nieprzestrzegania kwarantanny.

Apeluję do wszystkich moich rodaków, wobec których tę kwarantannę domową zastosowano, aby to traktować poważnie. Apeluję jeszcze raz, to jest kwestia państwa zdrowia, ale to jest kwestia zdrowia także i innych osób - mówił prezydent.

Prosił też, aby osobom objętym kwarantannie pomagać i je wspierać. Żeby mogły tej kwarantanny dotrzymać, żeby otrzymywały to, co im jest potrzebne, żeby być z nimi w kontakcie. Przez kontakt telefoniczny nie można się zarazić, ale można dowiedzieć się, czy dana osoba czegoś potrzebuje i być może jej coś kupić, przynieść, zostawić pod drzwiami - mówił Duda.

Bardzo proszę być wyczulonym na osoby z rodziny, na sąsiadów, na znajomych, którzy w takiej sytuacji się znajdują. Mamy oczekiwania wobec tych osób, które są poddana kwarantannie, chcemy, żeby tę kwarantannę zrealizowały dla bezpieczeństwa całego społeczeństwa, ale z drugiej strony zrozummy też ich, że oni są w ogromnie trudnej sytuacji i potrzebują naszej codziennej pomocy - oświadczył.