Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka poinformował, że przebył bezobjawowo zakażenie koronawirusem. Dodał, że obecnie jest już zupełnie zdrowy.

Spotykacie człowieka, który zdołał przechorować koronawirusa "na nogach" - oświadczył Łukaszenka podczas spotkania z wojskowymi w mińskiej jednostce wojsk MSW. Tak wczoraj stwierdzili lekarze. Bez objawów - dodał. Przeprosił jednocześnie za swój głos, bo, jak wyznał, "ostatnio musi dużo mówić". Prezydent odbywa w ostatnim czasie wiele spotkań z przedstawicielami różnych struktur i zakładów. Na Białorusi trwa kampania przed wyborami prezydenta, w których Łukaszenka ubiega się o szóstką kadencję z rzędu.

Jak mówiłem, 97 proc. ludności przechodzi tę zarazę bezobjawowo. Chwała bogu, że trafiłem do tej grupy bezobjawowych -
powiedział. W końcu i ja trafiłem do złotego zbioru Białorusi - dodał, nawiązując zapewne do tego, że nabył odporność na Sars-CoV-2.

Mówił, że nigdzie wirusa "nie widzi"

Aleksandr Łukaszenka był krytykowany za lekceważący stosunek do epidemii. Twierdził m.in., że na świecie reakcja na koronawirusa jest przesadzona i ulega on "psychozie". Zasłynął m.in. wypowiedzią, że nigdzie wirusa "nie widzi", a także całym szeregiem zaleceń, jaką stosować profilaktykę. Wymieniał m.in. saunę, mocne trunki oraz pracę na traktorze.

Sugerował również, że za epidemią mogą stać jakieś bliżej nieokreślone siły. Jednocześnie zapewniał, że białoruski system ochrony zdrowia jest dobrze przygotowany do walki z epidemią. Na Białorusi nie wprowadzono odgórnej kwarantanny, ani nie zamykano granic. Prezydent uzasadniał to m.in. troską o gospodarkę, która może ponieść ogromne straty z powodu lockdownu.

W marcu Łukaszenka zorganizował w Mińsku amatorski turniej hokeja na lodzie. W ten sposób chciał pokazać, że koronawirus nie stanowi zagrożenia. 

Białoruskie władze: Epidemia w fazie spadkowej

Białoruskie władze przekonują, że epidemia jest w fazie spadkowej. Ma tego dowodzić zmniejszenie liczby nowych przypadków, przywracanie normalnego funkcjonowania szpitali, wcześniej przestawianych na pracę z chorymi na Covid-19.

Wczoraj na Białorusi potwierdzono 119 nowych przypadków zakażeń Sars-CoV-2. Zmarły kolejne cztery osoby - wynika z komunikatu ministerstwa zdrowia, opublikowanego w poniedziałek.

Ogółem liczba zakażonych od początku epidemii wzrosła do 67 251. Wyzdrowiało 60 492 pacjentów. Ogółem zmarło - według oficjalnych statystyk - 538 osób.

Ministerstwo zdrowia Białorusi zapowiada, że liczy się z możliwym nastąpieniem tzw. drugiej fali koronawirusa, i przekonuje, że system ochrony zdrowia będzie do niej dobrze przygotowany.