Trwa walka z epidemią koronawirusa. Polacy mobilizują się i nie tylko przestrzegają obostrzeń, ale organizują pomoc dla tych, którzy szczególnie jej w tym czasie potrzebują. Ten czas, to dla społeczeństwa egzamin z solidarności – jak nam idzie zdawanie go? Zapraszamy na kolejną dyskusję ekspertów w ramach Przystanku IDEA. Poprowadzi ją trójmiejski reporter RMF FM - Kuba Kaługa.

Skutki globalnej pandemii dotknęły każdego z nas. Każdy sektor życia społecznego, od biznesu przez edukację aż po kulturę, został sparaliżowany bądź zmuszony do przystosowania się do nowych warunków. Ludzie solidaryzują się ze sobą nawzajem - działanie organizacji pozarządowych wspierają szybko powstające inicjatywy obywatelskie. Sytuacja zagrożenia, z którą mierzymy się jako jednostki oraz jako społeczeństwo, pokazała jak istotne jest wzięcie odpowiedzialności za zdrowie publiczne i krajową gospodarkę.

Tegoroczne Święta Wielkanocne są dla nas szczególnie trudne, a przeżywanie ich w samotności potęguje smutek i rozżalenie. Ten wyjątkowy czas staje się próbą naszych charakterów i trwania we wspólnocie.

Jak poradzić sobie w tych trudnych chwilach? Jakie formy wsparcia medyków zostały zainicjowane w ostatnim czasie? Jakie znaczenie we wspólnej walce z chorobą odgrywają organizacje zaliczane do trzeciego sektora gospodarki? W jaki sposób każdy z nas może okazać solidarność nie wychodząc z domu?

Odpowiedzi na ten temat podczas dyskusji postarają się udzielić specjalni goście:

  • Ignacy Dudkiewicz - redaktor naczelny magazynu "Kontakt"
  • prof. dr hab. Cezary Obracht-Prondzyński - Uniwersytet Gdański
  • Joanna Sadzik - Prezes Zarządu, Stowarzyszenie WIOSNA
  • Kuba Wygnański - Prezes Zarządu, Fundacja Pracownia Badań i Innowacji Społecznych "Stocznia"

Rozmowę poprowadzi Kuba Kaługa - dziennikarz RMF FM.