Przy stole w restauracji nie może siedzieć więcej niż sześć osób, siłownie mają tydzień na wprowadzenie kroków bezpieczeństwa sanitarnego - to postanowienia z nowego dekretu rządu Włoch, przedstawionego w niedzielę wieczorem przez premiera Giuseppe Contego. "Sytuacja jest krytyczna, ale rząd jest" - mówił Conte na konferencji prasowej w Rzymie i apelował do obywateli o przestrzeganie reguł.

Nie możemy tracić czasu - oświadczył Conte podkreślając, że atak drugiej fali pandemii we Włoszech i w Europie jest "ostry". Jak wskazał, należy wprowadzić wszystkie niezbędne kroki, by uniknąć generalnego lockdownu w kraju.

Położył nacisk na to, że w drugiej fazie będzie inna strategia walki z koronawirusem, bo Włochy "nie mogą pozwolić sobie na zatrzymanie". Mówiąc o obostrzeniach dotyczących restauracji premier poinformował, że muszą być zamykane o północy, a przy jednym stole nie może siedzieć więcej niż sześć osób.

Lokale bez miejsc siedzących mogą być otwarte tylko do godziny 18. Wszyscy restauratorzy muszą wyznaczyć dopuszczalną liczbę klientów w ich lokalu w zależności od jego powierzchni. Żadne ograniczenia dotyczące godzin otwarcia lokali gastronomicznych i bufetów nie dotyczą lotnisk, punktów przy autostradach i szpitali.


Premier podkreślił, że szkoły pozostają otwarte, ale należy rozłożyć czas wejścia uczniów na lekcje, także na zmianę popołudniową. Zastrzegł, że działalność dydaktyczna w placówkach oświatowych pozostaje priorytetem. Zabronione będą lokalne festiwale i festyny, uprawianie amatorskiego sportu kontaktowego i zawody w tej kategorii.

Premier przyznał, że doszło do "intensywnego dialogu" z doradczym komitetem naukowym na temat siłowni. Jak ogłosił, rząd daje im tydzień na dostosowanie do wymogów bezpieczeństwa sanitarnego. Te miejsca, gdzie nie zostaną wprowadzone protokoły walki z epidemią, zostaną zamknięte - zapowiedział.

"Najwyższą ostrożność" i noszenie maseczek Conte zalecił podczas spotkań rodzinnych i z przyjaciółmi. Ogłosił, że burmistrzowie miast będą mogli zamykać place, by zapobiec tworzeniu się tam skupisk, zwłaszcza w weekendy w czasie życia towarzyskiego.