Premier Grecji Kyriakos Micotakis zapowiedział otwarcie od 15 czerwca sezonu turystycznego. Równocześnie zapowiedział, że przyjeżdżający do Grecji turyści będą poddawani testom na obecność koronawirusa. 3 czerwca z kolei pracę wznowią wszystkie lotniska we Włoszech - ogłosiła to tamtejsza minister infrastruktury i transportu Paola De Micheli. Tego samego dnia otwarte zostaną granice włoskich regionów, a także granice kraju - dla przybyszy z państw europejskich.

Sezon turystyczny w Grecji otwarty od 15 czerwca

Otwarcie sezonu turystycznego od 15 czerwca - w tym otwarcie sezonowych hoteli - szef rządu w Atenach zapowiedział w telewizyjnym wystąpieniu w środowy wieczór. Ogłosił także, że od początku lipca wznowione zostaną międzynarodowe loty do najpopularniejszych miejscowości turystycznych.

Kyriakos Micotakis zapowiedział ponadto, że przyjeżdżający do Grecji turyści będą poddawani testom na obecność koronawirusa.

Podkreślił również, że w placówkach turystycznych nadal obowiązywał będzie rygor sanitarny - ale, jak stwierdził, nie na tyle, by "przesłonić nasze jasne słońce lub naturalne piękno Grecji".

Przypomnijmy, że już w poniedziałek otwarto dla zwiedzających greckie atrakcje archeologiczne, w tym: ateński Akropol. W czerwcu natomiast otwarte zostaną m.in. muzea i kina letnie.

Niższy VAT na bilety lotnicze i kawę, czyli na ratunek turystyce

W wieczornym telewizyjnym wystąpieniu Micotakis ogłosił także sukces swojego rządu w walce z pandemią koronawirusa: stwierdził nawet, że Grecja stała się w tej kwestii dla świata przykładem do naśladowania.

Co jednak istotne, słowa szefa greckiego rządu potwierdzają statystyki: dotychczas wykryto w Grecji 2 850 zakażeń SARS-CoV-2, zmarło 166 chorych. W ciągu ostatniej doby potwierdzono tam jedynie 10 nowych przypadków infekcji, a w ciągu ostatnich siedmiu dni: 90.

Mimo to - jak wynika z prognoz Komisji Europejskiej - grecka gospodarka zaliczy w tym roku największy - aż o 9,75 procent - spadek PKB spośród wszystkich krajów Unii.

Aby ożywić poszkodowany przez pandemię sektor turystyczny, Micotakis zapowiedział zmniejszenie podatku VAT na bilety lotnicze czy autobusowe, a także na kawę i inne napoje oraz bilety do kin letnich.

Włosi otwierają lotniska - i granice m.in. dla przybyszów z krajów Unii Europejskiej

3 czerwca natomiast działalność wznowią wszystkie lotniska we Włoszech - ogłosiła to tamtejsza minister infrastruktury i transportu Paola De Micheli, podkreślając przy tym, że decyzja o otwarciu lotnisk umożliwi przywrócenie lotniczych połączeń zarówno krajowych, jak i międzynarodowych.

Nieco wcześniej w środę włoskie linie Alitalia poinformowały natomiast, że 2 czerwca przywracają loty z Rzymu do Nowego Jorku, Madrytu i Barcelony oraz z Mediolanu na południe Włoch.

Również 3 czerwca, przypomnijmy, Włochy otworzą swoje granice dla przybyszów ze wszystkich krajów Unii Europejskiej i strefy Schengen, z Wielkiej Brytanii, Andory, Monako i San Marino.

Oznacza to, że od 3 czerwca osoby przyjeżdżające do Włoch z tych krajów nie będą musiały poddawać się obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie.

Krok ten ma na celu m.in. odmrożenie pogrążonej w kryzysie włoskiej turystyki.