Podczas wtorkowego posiedzenia rosyjskiego rządu Władimir Putin powiedział, że Rosjanie wprowadzili do użytku, jako pierwsi na świecie, szczepionkę przeciwko koronawirusowi. Prezydent dodał też, że jedna z jego córek została już zaszczepiona.

Władimir Putin powiedział, że szczepionka przeszła niezbędne testy i że jest bezpieczna. Dodał też, że jego córka, która została zaszczepiona czuje się dobrze.

Jak zapowiedziały rosyjskie władze, w pierwszej kolejności zaszczepieni mają zostać pracownicy medyczni i nauczyciele.

Rosja jest pierwszym krajem, który zarejestrował szczepionkę na koronawirusa. Wielu naukowców jest jednak sceptycznych co do tego preparatu, bo nie przeprowadzono 3 fazy badań, która z reguły trwa kilka miesięcy i obejmuje testy na dużej populacji.


WHO rozmawia z Moskwą o szczepionce przeciwko koronawirusowi

Rzecznik Światowej Organizacji Zdrowia Tarik Jasarević poinformował, że WHO i rosyjskie władze omawiają proces przyznania ewentualnej wstępnej kwalifikacji WHO dla zarejestrowanej w Rosji szczepionki przeciwko koronawirusowi.

Jesteśmy w bliskim kontakcie z rosyjskimi władzami ds. zdrowia, trwają dyskusje na temat możliwości przyznania wstępnej kwalifikacji WHO dla szczepionki, ale taka procedura obejmuje rygorystyczny przegląd i ocenę wszystkich wymaganych danych, dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności - powiedział Jasarević w Genewie.

Rosyjska szczepionka nosi nazwę Sputnik V. To jedna z pierwszych szczepionek na świecie, której skuteczność i bezpieczeństwo zostało potwierdzone - powiedział na spotkaniu z Putinem minister zdrowia Michaił Muraszko.

Preparat produkowany jest w Centrum Epidemiologii i Mikrobiologii im. Nikołaja Gamelei, podległym ministerstwu zdrowia oraz przez firmę Binnofarm. Według resortu zdrowia szczepionka podawana w dwóch dawkach skutkuje odpornością na koronawirusa w ciągu maksymalnie dwóch lat.


Koronawirus w Rosji

Dobowy przyrost zakażeń koronawirusem w Rosji wyniósł 4945 - poinformował we wtorek sztab ds. walki z pandemią. Wskaźnik ten spadł poniżej 5 tysięcy po raz pierwszy od 23 kwietnia. W ciągu minionych 24 godzin zmarło 130 pacjentów z Covid-19.

Łączna liczba zakażeń koronawirusem w Rosji wynosi teraz 897 599. Liczba zgonów sięgnęła 15 131.

Wyleczonych zostało z infekcji 703 175 zakażonych, w tym 6494 pacjentów opuściło szpitale w ciągu minionej doby.

W całym kraju od początku pandemii przeprowadzono ponad 31 mln testów na obecność koronawirusa.

Opracowanie: