Wczoraj wieczorem służby medyczne Portugalii potwierdziły 77 przypadków zakażenia na niemieckim wycieczkowcu AIDANova, który od piątku objęty był kwarantanną w porcie w Lizbonie. Chorzy trafili do kilku hoteli w portugalskiej stolicy.

Według tamtejszych mediów późnym wieczorem pasażerowie jednostki zostali przetransportowani na lizbońskie lotnisko, skąd odlecieli do Niemiec. W tym czasie opustoszały wycieczkowiec opuścił port udając się w kierunku Barcelony, gdzie na jednostce przeprowadzona zostanie dezynfekcja. 

Jak poinformował komendant Diogo Vieira Branco ze stołecznego portu, w celu uniknięcia chaosu w niedzielę wieczorem rozpoczęto kierowanie pierwszych grup pasażerów na lotnisko. Sprecyzował, że zdecydowana większość osób płynących jednostką to obywatele Niemiec.

Vieira Branco potwierdził, że do poniedziałkowego wieczora 77 chorych ze statku AIDANova zostało skierowanych do kilku lizbońskich hoteli

W piątek wieczorem portugalskie służby medyczne poinformowały, że niemiecki wycieczkowiec udający się na hiszpańską wyspę Lanzarote, w archipelagu Wysp Kanaryjskich, został objęty kwarantanną w związku z 52 zakażeniami wśród członków załogi. 

W sumie na pokładzie niemieckiego wycieczkowca, którego rejs oficjalnie został zakończony przez armatora w niedzielę, znajdowało się 1300 członków załogi oraz 3000 pasażerów.