Sytuacja w szpitalach w Katalonii stała się krytyczna - alarmują władze medyczne tego północno-wschodniego regionu Hiszpanii. Jak podkreślono, mimo wyhamowania liczby nowych zakażeń koronawirusem, rośnie liczba osób które wymagają hospitalizacji.

W komunikacie służby Katalonii przypomniały, że po notowanych w ostatnich dniach dobowych zakażeniach na poziomie powyżej 8 tys. w ciągu minionych 24 godzin potwierdzono tendencję spadkową - ponad 5,9 tys. infekcji. 

Wskazano jednak, że wraz z rosnącą liczbą pacjentów w szpitalach sytuacja regionalnej służby zdrowia jest krytyczna, a wykonywane są jedynie operacje wymagające natychmiastowej interwencji medycznej. 

Jak szacuje resort zdrowia Hiszpanii, Katalonia jest obecnie najbardziej doświadczonym przez pandemię regionem kraju. Na 100 tys. osób przypada tam już 1184 infekcji, zaś prawie pół tysiąca osób przebywa na oddziałach intensywnej terapii.

Tymczasem dziś hiszpański rząd wydłużył do września zamknięcie granic w swoich dwóch enklawach sąsiadujących z Marokiem: Ceucie i Melilli.

Dodatkowo poinformował, że osoby przybywające do Hiszpanii z Argentyny, Kolumbii oraz Boliwii będą musiały przejść 10-dniową izolację społeczną wraz z nasileniem się pandemii w tych krajach Ameryki Południowej.