O blisko 10 tys. wzrosła w ciągu ostatnich 24 godzin w Hiszpanii liczba nowych przypadków infekcji koronawirusem - poinformowało ministerstwo zdrowia tego kraju. W Portugalii lokalne służby sanitarne potwierdziły 399 nowych zakażeń SARS-CoV-2.

Jak sprecyzował hiszpański resort zdrowia, od środy w kraju potwierdzono 9658 infekcji koronawirusem. Od początku epidemii w kraju zakażonych zostało 429 507 osób.

Podczas ostatniej doby ministerstwo potwierdziło 25 zgonów na Covid-19, a ogólny bilans ofiar śmiertelnych koronawirusa ocenia się na 28 996.

W czwartek podczas konferencji prasowej w Madrycie minister zdrowia Salvador Illa zapowiedział, że jego resort rozpocznie niebawem masowe szczepienia na grypę. Wskazał, że akcja ta ma służyć odciążeniu krajowej służby zdrowia, gdy spodziewana jest kolejna fala Covid-19.

Chcielibyśmy zaszczepić na grypę 75 proc. pracowników personelu medycznego i osób w wieku emerytalnym, a także 60 proc. kobiet w ciąży - ogłosił Illa.

Wzrost liczby zakażeń w Portugalii

Z kolei w Portugalii minister zdrowia Marta Temido odnotowała w czwartek zwiększenie dynamiki zakażeń koronawirusem. Podczas minionej doby potwierdzono 399 nowych infekcji. Dobowy bilans dzień wcześniej wyniósł 362.

Łącznie portugalskie władze szacują liczbę zakażeń SARS-CoV-2 w kraju na 56 673. Odnotowują, że ponad 80 proc. nowych infekcji wykryto od środy na terenie aglomeracji lizbońskiej.

Temido wskazała, że pomiędzy środą a czwartkiem odnotowano dwa nowe zgony po zakażeniu koronawirusem. Resort zdrowia tego kraju szacuje łączną liczbę zmarłych na 1809.