Cypr zdecydował o ponownym wprowadzeniu obowiązku noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych. Jest to podyktowane wzrostem zakażeń koronawirusem w tym kraju.

Minister zdrowia Cypru Michalis Hadjipantela - cytowany przez Reutersa - powiedział, że wymóg noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych wejdzie w życie w piątek.

Eksperci ds. zdrowia zalecili ten ruch po tym, jak w kraju zaczęła rosnąć liczba zakażeń koronawirusem. Wyjaśniali, że wiele osób nie przestrzega środków ostrożności.

1 czerwca Cypr zniósł wymóg noszenia masek w większości regionów.

Ministerstwo Zdrowia Cypru zrezygnowało z codziennych raportów covidowych. Dane będą przekazywane w odstępach tygodniowych.

W minionym tygodniu w kraju poinformowano o 10 879 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Tydzień wcześniej liczba ta wyniosła 7263.

Sytuacja jest pod kontrolą - powiedział Hadjipantela.

W kraju od początku pandemii zmarło 1075 osób z Covid-19.

Hiszpańskie ministerstwo zdrowia zaleca noszenie maseczek

Z kolei minister zdrowia Hiszpanii Carolina Darias zarekomendowała z powodu wzrostu zakażeń koronawirusem noszenie maseczek w pomieszczeniach zamkniętych oraz w miejscach, gdzie jest dużo ludzi. Zalecenie odnosi się zwłaszcza do osób podatnych na infekcje. 

Rząd nie zamierza ponownie wprowadzać obowiązku noszenia maseczek, gdyż szczepienia mają duży zasięg, ale odwołuje się do zdrowego rozsądku - powiedziała Darias na konferencji prasowej po posiedzeniu rady ministrów. Regionalny rząd Katalonii już kilka dni temu wezwał ludność do noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych.