W styczniu w Wielkiej Brytanii mają rozpocząć się testy szczepionek na ludziach celowo zakażonych koronawirusem. To będzie pierwsza taka próba na świecie.

W badaniach wezmą udział  wyłącznie młode i zdrowe osoby, które gotowe są na podjęcie ryzyka. Wprawdzie ta grupa wiekowa nie jest narażona na ciężkie komplikacje, ale każdy uczestnik badań będzie musiał podpisać na nie odpowiednią zgodę.

Najpierw zakażeni będą koronawirusem, a następnie podana zostanie im szczepionka. Testy planowane są w Londynie, a ich uczestnicy znajdować się będą pod całodobową obserwacją lekarzy.  Stosując tę metodę, prawie natychmiast  będzie można wykazać czy szczepionka działa czy nie.

Dotychczasowe testy, a prowadzi się ich na świecie bardzo wiele,  polegają na szczepieniu ludzi w regionach, gdzie poziom zakażeń  koronawirusem jest wysoki, w nadziei że zachorują na Covid-19. To proces długotrwały, który jak dotąd nie przyniósł zdecydowanie pozytywnego rezultatu. W tych badanie uczestniczą jednakże ludzie z różnych grup wiekowych, co pozwala na statystyczne określenie skuteczności potencjalnej szczepionki w całym spektrum populacji.

Badania na ludzkich królikach doświadczalnych finansowane będą w całości przez brytyjski rząd. Według doniesień, kontrakty na ich prowadzenie nie będą oferowane.

Opracowanie: