Prezydent USA Donald Trump oświadczył, że wolałby tego uniknąć, ale militarne rozwiązanie problemu Korei Płn. jest realną opcją. Trump odpowiadał na pytania dziennikarzy po spotkaniu z emirem Kuwejtu Sabahem al-Ahmadem al-Dżabirem as-Sabahem.

Korea Płn. zachowuje się źle. To musi się skończyć - oznajmił Trump, odnosząc się do sytuacji w Pjongjangu, który w niedzielę przeprowadził test nuklearny. Operacja militarna to z pewnością jakaś opcja. Czy jest nieunikniona? Nic nie jest nieuniknione (...). Wolałbym uniknąć rozwiązania militarnego, ale jest to z pewnością coś, co może się wydarzyć - tłumaczył..

Prezydent USA dodał, że chętnie podejmie się mediacji w sprawie kryzysu w Zatoce Perskiej, w której grupa państw izoluje Katar, a Kuwejt zabiega o dyplomatyczne rozwiązanie konfliktu.

Jeśli mogę pomóc w mediacjach między Katarem a - w szczególności - Zjednoczonymi emiratami Arabskimi i Arabią Saudyjską, to zrobię to chętnie i myślę, że porozumienie wypracowalibyśmy wtedy bardzo szybko" - powiedział Trump. 

(mn)