Zdjęcia satelitarne wskazują, że Korea Północna ponownie uruchomiła reaktor w swym ośrodku nuklearnym w Jongbion. Poinformowali o tym eksperci z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore w stanie Maryland.

Na zdjęciach satelitarnych z 31 sierpnia widać biały dym wydostający się z budynku w pobliżu reaktora. W budynku tym znajdują się turbiny parowe i generatory elektryczne. "Wydaje się, że reaktor znowu jest czynny" - napisali na stronie internetowej uniwersytetu amerykańscy eksperci.

W kwietniu, w okresie rosnącego napięcia między Koreą Północną a USA, władze w Phenianie zapowiedziały wznowienie pracy przez swój główny ośrodek nuklearny.  Został on zamknięty w 2007 roku na mocy międzynarodowego porozumienia. W czerwcu specjaliści z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa ostrzegali, że pod koniec sierpnia Korea Północna będzie gotowa do otwarcia 5-megawatowego reaktora jądrowego w Jongbion.

Według ekspertów, w ośrodku w Jongbion Korea Północna może wyprodukować do sześciu kilogramów plutonu, który może być wykorzystany do budowy broni atomowej.