Kim Jong-Un wyśle w lutym delegację na igrzyska olimpijskie w Korei Południowej. Wtedy prawdopodobnie świat będzie miał okazję poznać kobietę, która jest najbliżej przywódcy Korei Północnej. To jego młodsza siostra Kim Yo-Jong, która ma przewodniczyć delegacji do Pjongczang.

Jestem skłonny wysłać delegację i przedsięwziąć kroki, by Północ i Południe w końcu się spotkały - między innymi takie słowa padły podczas noworocznego orędzia Kim Jong-Una. Delegacji miałaby przewodzić Kim Yo-Jong, mająca między 28 a 30 lat młodsza siostra przywódcy Korei Północnej. Jej wiek nie jest dokładnie znany. Pewne jest natomiast, że jej starszy brat nie opuści Korei Północnej. Od czasu objęcia schedy po zmarłym ojcu w grudniu 2011 roku ani razu nie wyjeżdżał za granicę.

Wygłaszając noworoczne przemówienie Kim Jong-Un zaskoczył wszystkich swoim wyglądem. Ubrany był w stylu zachodnim, w szaro-srebrny garnitur pod krawatem. Miał nowe, modne okulary. Już wtedy światowe agencje zaczęły sugerować, że za zmianą stylu przywódcy Korei Północnej stoi kobieta - jego młodsza siostra, która od niedawna zaczęła się pojawiać przy okazji państwowych uroczystości.  

Jest kobietą, więc Kim Jong-Un nie widzi w niej zagrożenia dla swojego przywództwa - stwierdził Moong Hong-Sik z Instytutu Studiów Strategicznych w rozmowie z australijską gazetą "The Star" - Jest takie powiedzenie: krew jest gęstsza niż woda. A to oznacza, że może liczyć na młodszą siostrę.

Kim Yo-Jong musi ostrożnie obchodzić się z władzą w rodzinie, pochodzenie wcale nie daje jej ochrony - uważa natomiast prof. Peter Hayes z Uniwersytetu w Sydney w rozmowie z telewizją ABC News.

Mimo wszystko wydaje się, że to ona jest najbliższą osobą przywódcy Korei Północnej. Mają wspólną matkę: Ko Yong-hui, urodzoną w Japonii tancerkę, która uważana jest za trzecią żonę Kim Jong-Ila. Rodzeństwo razem się wychowało, spędzili wspólnie kilka lat w międzynarodowej szkole pod Bernem w Szwajcarii. Mieszkali tam anonimowo jako rzekome dzieci jednego z dyplomatów. Kim Yo-Jong wróciła do Korei Północnej w 2000 roku, żeby podjąć studia na Uniwersytecie im. Kim Il-Sunga. Świat po raz pierwszy ujrzał ją 10 lat później na zdjęciu z partyjnego zjazdu. Rok później stała obok brata podczas uroczystości żałobnych po śmierci ojca. Z czasem zaczęła się pojawiać publicznie coraz częściej. Od 2015 roku jest żoną Choe Songa, syna wiceprzewodniczącego Partii Pracy. W maju zeszłego roku urodziła dziecko.

Źródło: The Guardian + The Telegraph (j.)