Szef Pentagonu Ashton Carter nie wykluczył wysłania kolejnych żołnierzy sił specjalnych USA do Syrii jeśli misja pierwszego oddziału okaże się skuteczna. Dodał, że decyzja o wysłaniu wojskowych oznacza, że znajdą się oni "w ogniu konfliktu".

Szef Pentagonu nie wykluczył wysłania kolejnych żołnierzy do Syrii /MOHAMMED BADRA /PAP/EPA

Nasza rola i strategia polega na wsparciu lokalnych sił. Czy oznacza to, że siły USA znajdą się w ogniu konfliktu ? Bez wątpienia tak, nie ma co do tego wątpliwości - powiedział Carter dziennikarzom w samolocie lecącym do Fairbanks, na Alasce. Szef Pentagonu nie wykluczył możliwości wysłania do Syrii dalszych oddziałów sił specjalnych, w zależności od rozwoju sytuacji. Będziemy dokonywać ocen i budować na tym co okaże się skuteczne. Myślimy o nowych drogach i możliwościach... i będziemy przedkładać nasze rekomendacje prezydentowi - dodał.

Prezydent Barack Obama podjął decyzję wysłania do 50 żołnierzy sił specjalnych USA na północ Syrii, gdzie mają wspierać lokalne siły w walce z ekstremistami z Państwa Islamskiego (IS).

Biały Dom nie sprecyzował na czym polegać będzie misja tego oddziału. Wcześniej przedstawiciel amerykańskiej administracji wyjaśnił w rozmowie z Reuterem, że zadaniem tych wojskowych będzie działanie ograniczone do "doradztwa i pomocy", a ogólna strategia walki z Państwem Islamskim (IS), jaką niedawno przedstawił prezydent USA Barack Obama, nie zmieni się. Również rzecznik Białego Domu Josh Earnest podkreślił: "nasza strategia w Syrii nie ulega zmianie".

Przedstawiciel Pentagonu sprecyzował, że "w przewidywalnej przyszłości" żołnierze amerykańskich sił specjalnych nie wezmą udziału w operacjach wojskowych syryjskiej opozycji, a rozlokowanie oddziału potrwa około miesiąca.