Najpierw brązowy krążek wywalczyły Beata Mikołajczyk i Karolina Naja. Podczas igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro popłynęły w konkurencji dwójek na 500 metrów. Chwilę później wicemistrzynią olimpijską została Marta Walczykiewicz. Polka popłynęła w finale na 200 metrów.

Najpierw brązowy krążek wywalczyły Beata Mikołajczyk i Karolina Naja. Podczas igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro popłynęły w konkurencji dwójek na 500 metrów. Chwilę później wicemistrzynią olimpijską została Marta Walczykiewicz. Polka popłynęła w finale na 200 metrów.
Marta Walczykiewicz oraz Karolina Naja i Beata Mikołajczyk /Adam Warżawa /PAP

Mikołajczyk i Naja to brązowe medalistki igrzysk 2012 w Londynie. Pierwsza z nich jest także wicemistrzynią olimpijską 2008 z Pekinu (wówczas płynęła z Anetą Konieczną).

Jesteśmy bardzo zadowolone - mówiły po ceremonii wręczenia medali Karolina Naja, Beata Mikołajczyk. Kajakarki w rozmowie z dziennikarzem RMF FM Maciejem Jermakowem przyznały jednak, że czują pewny niedosyt.

Troszeczkę niedosyt jest. Wiedziałyśmy, że nasza forma tak naprawdę w tym czteroleciu była największa, najlepsza. W przedbiegach i w półfinale pokazałyśmy moc. (...) Pewnie, że chciałyśmy złoty medal. Mamy brązowy. Ale jest medal! Jest i cieszymy się strasznie. Już do nas dotarło, że zdobyłyśmy ten medal, że on jest nasz, nikt nam go nie zabierze - mówiły z uśmiechem.

Marta Walczykiewicz: Srebro cieszy tak, jakbym zdobyła złoto

Jest to impreza takiej rangi, że każdy medal cieszy. Za bardzo tego biegu nie pamiętam. Miałam jeden cel, płynąć przed Lisą Carrington i Inną Osypenko-Radomską. Udawało mi się to przez większość dystansu, pod koniec kątem oka dojrzałam, że Lisa wysunęła się na prowadzenia, a ja płynę przed Osypenko. Wiedziałam, że nie mogę się już oglądać, muszę wrzucić jeszcze chociaż pół biegu, żeby odeprzeć ten atak rywalek - powiedziała po zdobyciu olimpijskiego srebra Marta Walczykiewicz.

Nasza wicemistrzyni olimpijska przyznała, że gdy przyjechała do Rio, była w stresie. Ale gdy zeszłam na wodę, tak jakby ktoś przełączył mi pstryczek i nagle wszystko minęło - mówiła.

Medalistki kajakowej konkurencji K1 na 200 m:


1. Lisa Carrington (Nowa Zelandia)      
2. Marta Walczykiewicz (Polska)         
3. Inna Osypienko-Radomska (Azerbejdżan)

Medalistki kajakowej konkurencji K2 na 500 m:


 1. Gabriella Szabo, Danuta Kozak (Węgry)        
 2. Franziska Weber, Tina Dietze (Niemcy)        
 3. Karolina Naja, Beata Mikołajczyk (Polska)


Mamy siedem medali


Polacy w Rio zdobyli już siedem krążków. Wczoraj złoto w rzucie młotem wywalczyła Anita Włodarczyk. Wcześniej na najwyższym stopniu podium stanęły też wioślarki Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj. Brąz z kolei wywalczyły ich koleżanki Monika Ciaciuch, Agnieszka Kobus, Maria Springwald i Joanna Leszczyńska w czwórce podwójnej. Trzecią lokatę zajął również kolarz Rafał Majka. W sobotę wicemistrzem olimpijskim został dyskobol Piotr Małachowski.

ZŁOTY

- Magdalena Fularczyk-Kozłowska, Natalia Madaj (wioślarstwo, dwójka podwójna)
- Anita Włodarczyk (lekkoatletyka, rzut młotem)

SREBRNY

- Piotr Małachowski (lekkoatletyka, rzut dyskiem)
- Marta Walczykiewicz (kajakarstwo, K1 200 m)

BRĄZOWE
 
- Rafał Majka (kolarstwo, wyścig ze startu wspólnego)
- Monika Ciaciuch, Agnieszka Kobus, Maria Springwald, Joanna Leszczyńska (wioślarstwo, czwórka podwójna)
- Karolina Naja, Beata Mikołajczyk (kajakarstwo, K2 500 m)

(MKam, APA)