W przyszłym miesiącu do Libanu wyjedzie polska delegacja, która ma omówić szczegóły przesiedleń do naszego kraju Syryjczyków i Erytrejczyków - dowiedział się reporter RMF FM Krzysztof Zasada. Chodzi o część uchodźców, których zgodziliśmy się przyjąć poza uciekinierami z obozów w Europie.

Zdj. ilustracyjne /YANNIS KOLESIDIS /PAP/EPA
Straż Graniczna zwiększa liczbę Tymczasowych Zaświadczeń Tożsamości Cudzoziemca

Straż Graniczna o 13 tysięcy zwiększa liczbę zamówionych Tymczasowych Zaświadczeń Tożsamości Cudzoziemca - dowiedział się reporter RMF FM Krzysztof Zasada. Ogłosiła przetarg na 15 tysięcy blankietów. Do tej pory do jednego takiego dokumentu wpisywano nawet sześć osób. czytaj więcej

To pierwsza wizyta polskiej delegacji w Libanie po decyzji o przyjęciu uchodźców spoza Unii. Dlatego planowane są spotkania z przedstawicielami libańskiego rządu. Z nimi mają być omawiane przede wszystkim warunki przyjęcia polskich grup selekcyjnych, które będą wybierać cudzoziemców do przesiedleń. Chodzi o stworzenie warunków pracy i zakwaterowania dla polskiej ekipy.

Ważne jest też ustalenie kwestii logistycznych - na przykład, w jaki sposób będą się dostawać do miejsc, w których nasi urzędnicy będą wstępnie weryfikować kandydatów do osiedlenia w Polsce. Poza tym planowane są spotkania z działającymi w Libanie organizacjami humanitarnymi - to one będą wstępnie wskazywać uchodźców gotowych do wyjazdu do Polski.

(mpw)