Sąd w Szegedzie na południu Węgier uznał irackiego migranta za winnego nielegalnego przekroczenia węgierskiej granicy i skazał go na roczne wydalenie z kraju. To pierwszy taki wyrok po zaostrzeniu przez Budapeszt przepisów dot. przekraczania granicy.

Sąd w Szegedzie na południu Węgier uznał irackiego migranta za winnego nielegalnego przekroczenia węgierskiej granicy i skazał go na roczne wydalenie z kraju. To pierwszy taki wyrok po zaostrzeniu przez Budapeszt przepisów dot. przekraczania granicy.
Uchodźcy /STR /PAP/EPA

Jest to przesłaniem dla innych, dla potencjalnych winowajców, że nie należy dopuszczać się tego przestępstwa - powiedział sędzia Krisztian Kemens, ogłaszając wyrok.

Według węgierskiej prokuratury czterem Irakijczykom wytoczono już proces. Wcześniej agencja MTI informowała, że poprzedniego dnia węgierska policja wszczęła śledztwo przeciwko 35 osobom, które nielegalnie przedostały się na Węgry z Serbii.

Od wtorku, kiedy zaczęły obowiązywać zaostrzone przepisy, pod zarzutem nielegalnego przekroczenia granicy aresztowano 519 migrantów - poinformowały węgierskie władze, zapowiadając, że staną oni przed sądem.

Agencja Associated Press pisze, że niewielkie grupy migrantów w dalszym ciągu przedostają się z Serbii na Węgry. Jednak generalnie przepływ ludzi przez granicę został powstrzymany.

Zanim nowe przepisy przewidujące te kary weszły w życie, w poniedziałek granicę węgierską przekroczyła rekordowa liczba imigrantów - 9 380. Od początku roku liczba nielegalnych przypadków przekroczenia granicy węgierskiej wyniosła ponad 200 tysięcy.

Węgry ogłosiły stan kryzysowy w dwóch komitatach

Z powodu kryzysu migracyjnego Węgry we wtorek ogłosiły stan kryzysowy w dwóch komitatach (województwach) przy granicy z Serbią. Na terenach przygranicznych powstają dwie strefy tranzytowe, w których w ciągu kilku godzin mają być rozpatrywane wnioski azylowe. Ci uchodźcy, którzy nie złożą wniosku o azyl, natychmiast będą odsyłani do Serbii.

W poniedziałek po południu węgierska policja zamknęła główny punkt graniczny wykorzystywany przez imigrantów do przekraczania granicy serbsko-węgierskiej w Roeszke.

Zaostrzone przepisy dotyczące przekraczania granicy weszły na Węgrzech w życie o północy z poniedziałku na wtorek. Prócz kar dla osób nielegalnie przekraczających granicę - ostrzejszych, jeśli osoby te są uzbrojone lub jeśli zniszczą budowane na granicy ogrodzenie - zwiększono również kary dla przemytników ludzi.

Węgry w ostatnich miesiącach stały się głównym krajem tranzytowym dla uchodźców i imigrantów usiłujących dotrzeć do Europy Zachodniej.

(mal)