Dla kierowców rosną koszty paliwa, opłaty za autostrady i znikają odliczenia za auta z kratką. Zobacz kompendium podwyżek dla zmotoryzowanych.

Od nowego roku wzrasta opłata za przejazd autostradą A2 między Nowym Tomyślem a Koninem. Na każdej z trzech bramek będzie to już nie 12 a 13 złotych. Nad kolejną podwyżką wciąż zastanawia się Stalexport - zarządca autostrady A4 Kraków-Katowice. Marnym pocieszeniem jest więc podwyższenie maksymalnej prędkości na autostradach i drogach ekspresowych o 10 km/h, które weszło w życie w ostatnim dniu starego roku.

Skończyło się tez odliczanie VAT-u od samochodów z kratką. Nie można już odliczać tego podatku od zakupionego paliwa, ale jeśli ktoś wynajął lub wyleasingował samochód z kratką przed 1 stycznia nadal będzie mógł odliczać podatek od tych umów.

W lipcu ma zacząć obowiązywać elektroniczny system poboru opłat na autostradach. To ważna zmiana dla kierowców ciężarówek, znikają bowiem winiety, a przejazd najszybszymi trasami będzie dla nich znacznie droższy.