W 2011 wzrośnie podatek VAT, co z pewnością wpłynie na ceny wszystkich towarów. Żywność będzie prawdopodobnie droższa, książki zdrożeją na pewno, a co z mieszkaniami i innymi branżami? Nowy rok będzie na pewno dużo droższy dla świeżo upieczonych rodziców.

Branżą, w której nawet niewielka zmiana VAT-u byłaby bardzo widoczna w cenach to branża mieszkaniowa. Mimo że VAT na mieszkania wrośnie z 7 do 8 procent, to przynajmniej na początku roku podwyżek może nie być. Po stronie dewelopera ten koszt będzie znacznie niższy, nie zamierzamy z tego powodu korygować cen < /i> - obiecuje Andrzej Bogusz, prezes jednej z firm deweloperskich.

Tyle że ceny mogą wzrosnąć nieco później z innego powodu. Wyższy VAT, to także droższy prąd, gaz czy paliwa, a to będzie miało wpływ na wszystkie inne towary. Już dziś wiadomo, że w górę pójdzie AGD i odzież. Jednak a prawdopodobnie najbardziej po kieszeniach dostaną młodzi rodzice. Szykowane są zmiany podatku na bardzo często przecież wymieniane ubranka dla niemowląt. Od stycznia stawka wprawdzie wrośnie do 8 procent, ale już od lutego ma pójść w górę do 23 procent. Takiej podwyżki żadna firma ani sklep nie weźmie na siebie, wiec tutaj wzrost cen o kilkanaście procent jest przesądzony.