Ze 128 posłów, którzy startowali w wyborach do Parlamentu Europejskiego, 16 zamieni ławy na Wiejskiej na miejsca w Brukseli i Strasburgu. Z Sejmem pożegnają się m.in.: Anna Fotyga, Julia Pitera, Krystyna Łybacka i Dariusz Rosati. W gronie osób przenoszących się do europarlamentu jest też dwójka senatorów PiS: Bolesław Piecha i Beata Gosiewska.

Premier Donald Tusk będzie musiał znaleźć następcę dla ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego, który zdobył mandat do PE z okręgu dolnośląsko-opolskiego. Jako kandydatów na nowego szefa resortu wymienia się rzecznik rządu Małgorzatę Kidawę-Błońską oraz wiceministra Piotra Żuchowskiego, który zastępował Zdrojewskiego podczas jego kampanii wyborczej. W Sejmie na jego miejsce ma szansę wejść Aldona Młyńczak.

Pełnomocniczkę rządu ds. równego traktowania Agnieszkę Kozłowską-Rajewicz, która startowała do PE z Wielkopolski, może w Sejmie zastąpić Michał Stuligrosz, samorządowiec i były poseł.

Z klubem Platformy Obywatelskiej w Sejmie pożegnają się oprócz Zdrojewskiego i Kozłowskiej-Rajewicz, szef komisji finansów publicznych Dariusz Rosati, Marek Plura, b. minister nauki Barbara Kudrycka, Julia Pitera oraz Adam Szejnfeld.

Klub PiS na Wiejskiej na PE zamienią Anna Fotyga, Stanisław Ożóg, Andrzej Duda, Jadwiga Wiśniewska, Dawid Jackiewicz, Kazimierz Michał Ujazdowski, Zbigniew Kuźmiuk i Kosma Złotowski.

 Sojusz Lewicy Demokratycznej opuści wieloletnia posłanka tego klubu Krystyna Łybacka; prawdopodobnie zastąpi ją Marek Niedbała.