Cztery drużyny pozostały w walce o triumf na Euro2016. Z tego grona najwięcej czasu na boisku spędzili Portugalczycy. Najmniej Francuzi i Walijczycy. Średnia bramek po ćwierćfinałach wzrosła do 2,12 na mecz.

Cztery drużyny pozostały w walce o triumf na Euro2016. Z tego grona najwięcej czasu na boisku spędzili Portugalczycy. Najmniej Francuzi i Walijczycy. Średnia bramek po ćwierćfinałach wzrosła do 2,12 na mecz.
Trening Portugalczyków /MIGUEL A. LOPES /PAP/EPA

Spośród drużyn, które zostały na turnieju, najwięcej minut spędzili na boisku Portugalczycy - Rui Patricio, Pepe i Cristiano Ronaldo. Każdy z nich walczył przez 510 minut. O 10 mniej spędził na murawie kolejny Portugalczyk - Nani. W niemieckim obozie po 480 przebieganych minut mają Mesut Oezil, Jonas Hector, Toni Kross, Thomas Muller i Manuel Neuer. Mocna rotacja składem wpłynęła za to na Francję, która nie grała żadnej dogrywki, a 5 spotkań w pełnym wymiarze rozegrali jedynie Bacary Sagna, Patrice Evra i Hugo Lloris. Tyle samo czasu spędziło na boisku pięciu Walijczyków: Chris Gunter, Neil Taylor, Ben Davis, Ashley Williams i James Chester. Z tego grona w półfinale zabraknie zawieszonego za kartki Davisa. Różnice są więc spore - pytanie, czy zmęczenie będzie miało wpływ na postawę drużyn w półfinałach.

Spośród zawodników walczących jeszcze we Francji najwięcej celnych strzałów - 13 - oddał Gareth Bale. Cristiano Ronaldo ma 10 takich uderzeń, ale jeśli dodać do tego 14 niecelnych strzałów i 14 zablokowanych, to będziemy wiedzieć, kto na Euro najczęściej próbuje sprawdzić formę bramkarza rywali. U Niemców najwięcej celnych uderzeń - 6 - ma na swoim koncie Oezil.

Najwięcej popełnionych fauli ma za to nie obrońca czy defensywny pomocnik, ale ten, który ma kreować grę Francuzów - Paul Pogba (10 przewinień). O jedno przewinienie mniej mają Portugalczycy Joao Mario i Renato Sanches. U Walijczyków najczęściej fauluje Taylor (8), a u Niemców Thomas Muller (7).

Najczęściej faulowany byli za to Ronaldo (12), Aaron Ramsey (11) i Joe Allen (10). Po ćwierćfinałach w tym zestawieniu ciągle na prowadzeniu są Polacy. Grzegorza Krychowiaka na Euro faulowano aż 18 razy, a Robert Lewandowskiego 16.

Portugalczycy mają za to średnio najwięcej rzutów rożnych na mecz - 7,8. Niemcy - 7, Francja 6,8, a Walia zaledwie 3,4 kornera w każdym spotkaniu. Najwięcej żółtych kartek spośród półfinalistów obejrzeli Walijczycy (8). Francuzi i Niemcy mają na koncie po 7 upomnień, a Portugalczycy zaledwie 5.

Najlepszym bilansem na Euro mogą się z kolei pochwalić trójkolorowi, którzy w regulaminowym czasie wygrali 4 mecze i 1 zremisowali. Walia ma na koncie 4 zwycięstwa i porażkę. Niemcy 3 zwycięstwa i dwa remisy, a Portugalia… 5 remisów.

I jeszcze dwa słowa o bramkach. Dotychczas na Euro padły 103 gole. Zdecydowanie najwięcej strzelano tuż przed przerwą (pomiędzy 30. a 45. minutą) – 20 i tuż po przerwie (46.-60. minuta) – 19. Najmniejsze szanse na bramkowe emocje gwarantuje za to drugi kwadrans meczu. W nim strzelono dotychczas tylko 8 bramek.

(mpw)