​Większość dorosłych Węgrów nie jest zadowolona z decyzji Wielkiej Brytanii o wystąpieniu z Unii Europejskiej - wykazał opublikowany w czwartek sondaż węgierskiego instytutu Nezoepont.

​Większość dorosłych Węgrów nie jest zadowolona z decyzji Wielkiej Brytanii o wystąpieniu z Unii Europejskiej - wykazał opublikowany w czwartek sondaż węgierskiego instytutu Nezoepont.
Zdj. ilustracyjne /Radek Pietruszka /PAP

60 proc. respondentów uznało tę decyzję za raczej złą, 12 proc. za raczej dobrą, a 28 proc. nie udzieliło odpowiedzi lub zadeklarowało, że nie potrafi odpowiedzieć.

Również około 60 proc. sądzi, że jest to decyzja negatywna z punktu widzenia Węgier. Brexit najmniej niepokoi wyborców skrajnie prawicowej partii Jobbik - 23 proc. jej zwolenników oceniło, że brytyjscy wyborcy podjęli dobrą decyzję z puntu widzenia Węgier. Najbardziej zaniepokojeni są wyborcy partii Polityka Może Być Inna (LMP - 96 proc.) oraz Koalicji Demokratycznej (DK - 89 proc.).

Badanych poproszono też o odpowiedź na pytanie, czy chcieliby, by ich kraj wystąpił z Unii Europejskiej; 64 proc. odparło, że nie.

O ile wcześniej Jobbik był jedyną partią, której zwolennicy byli raczej przeciwni członkostwu w UE, o tyle teraz nawet oni nie odnoszą się do niego negatywnie. Za pozostaniem Węgier w UE opowiada się 49 proc. wyborców tego ugrupowania, a za wystąpieniem - 39 proc.

Nezoepont zwrócił uwagę, że w odróżnieniu od Brytyjczyków na Węgrzech to raczej starsi, czyli osoby powyżej 60. roku życia, popierają członkostwo w UE (68 proc.), ale nawet wśród najmłodszych (18-29 lat) zwolennicy wystąpienia z Unii są w mniejszości (23 proc.).

Sondaż został przeprowadzony na reprezentatywnej próbie 1000 osób od piątku do niedzieli.

W referendum w sprawie dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w UE 23 czerwca 51,9 proc. wyborców opowiedziało się za wyjściem ze Wspólnoty, a 48,1 proc. za pozostaniem w niej.

(az)