Po Nazarecie specjalni wysłannicy RMF FM do Ziemi Świętej - Magdalena Wojtoń i Piotr Bułakowski - udali się do Betlejem. Szukali tam miejsca w gospodzie, odwiedzili pasterzy i sprawdzali, czym zajmowali się przed laty mieszkańcy tego miasta... W oczekiwaniu na pasterkę zajrzeli z kamerą do Bazyliki Narodzenia Pańskiego, by choć trochę przybliżyć Wam magię tego niezwykłego miejsca. I właśnie z placu przed Bazyliką, z serca Betlejem, przesyłają Wam najserdeczniejsze świąteczne życzenia, do których my wszyscy się dołączamy: życzymy Wam radosnych, ciepłych Świąt Bożego Narodzenia!


O północy rozpoczęła się tradycyjna pasterka

Tylko dwa tysiące osób dostało specjalne zaproszenie na pasterkę w Bazylice Narodzenia w Betlejem, która zaczęła po północy. Do środka udało się też dostać naszym specjalnym wysłannikom.


W tłumie pielgrzymów z całego świata nasi wysłannicy spotkali panią Teresę z Legionowa - jedną z dwóch tysięcy szczęśliwych osób, którym udało się zdobyć bilety na najsłynniejszą pasterkę świata! Wiedziałam, że tutaj będę, bo miałam przeświadczenie, że bardzo chcę tutaj być - powiedziała pani Teresa naszym dziennikarzom. Złożyła również życzenia Wam - naszym słuchaczom i internautom! Zobaczcie:

Ja bardzo kocham Polaków. Mówię do wszystkich ludzi z Polski - zapraszamy do nas! - tak miłe słowa usłyszeli nasi wysłannicy od mieszkańca Betlejem, Ronniego. Posłuchajcie ich rozmowy!

Na głównym placu Betlejem przybysze z całego świata dzielą się opłatkiem... Te wzruszające chwile obserwują na miejscu Magdalena Wojtoń i Piotr Bułakowski. W tym wielonarodowym tłumie spotkali Australijkę, która świętuje właśnie swoje 50. urodziny! Jak powiedział naszym dziennikarzom jej przyjaciel: zawsze marzyła, by ten dzień spędzić z Chrystusem...


Z myślą o Was - naszych słuchaczach i internautach - nasi specjalni wysłannicy zajrzeli do Bazyliki Narodzenia Pańskiego z kamerą...


...a dokładnie w tym miejscu na świat przyszedł Jezus...


Popołudnie...

Udziałem naszych specjalnych wysłanników do Ziemi Świętej, Magdaleny Wojtoń i Piotra Bułakowskiego, stała się niezwykła historia - z rodzaju tych, które dzieją się tylko w magicznym świątecznym czasie... Posłuchajcie!


Mocne, choć już powoli zachodzące słońce nad Betlejem... Przepięknie mienią się w nim kolorowe bombki na choince stojącej przed Bazyliką Narodzenia Pańskiego. Do świątyni ustawiła się długa kolejka wiernych, przybyłych ze wszystkich zakątków świata. Są wśród nich również nasi wysłannicy - Magdalena Wojtoń i Piotr Bułakowski...

Południe...

Na kilka godzin przed Wigilią i pasterką w Betlejem jest bardzo głośno. W cieniu ogromnej, 30-metrowej choinki stoją nasi specjalni wysłannicy do Ziemi Świętej - Magdalena Wojtoń i Piotr Bułakowski. A przed nimi - parada!

Przedpołudnie...

Anioł pasterzom mówił: Chrystus się Wam narodził. Miejsce, gdzie stało się to, o czym śpiewamy przy wigilijnym stole to Bajt Sahur - "miejsce straży nocnej". Pola pasterzy niedaleko Betlejem to kolejny punkt na planie Magdaleny i Piotra.

Poranek...

2 tysiące lat temu Maria i Józef byli już pewnie w Betlejem, zmęczeni po 3 dobach w podróży. Nasi specjalni wysłannicy do Ziemi Świętej przed wjazdem do tego ważnego w naszej religii miasta spotkali kogoś, kto wyglądał identycznie, jak towarzysz podróży Świętej Rodziny...

Noc...

Oczy wszystkich chrześcijan zwrócone są dzisiaj na Betlejem. To tam przed dwoma tysiącami lat narodził się Jezus Chrystus. Nasi specjalni wysłannicy do Ziemi Świętej zjechali z głównej drogi, by przyjrzeć się wyłaniającemu się w oddali miastu i okolicy...

Najważniejsze wydarzenie wigilijne w Betlejem - pasterka

Przed naszymi dziennikarzami najważniejsze wydarzenie betlejemskiej Wigilii - pasterka, która odbędzie się w Bazylice Narodzenia Pańskiego. Świątynia zbudowana została na miejscu, w którym miał urodzić się Jezus. To jeden z najstarszych kościołów na świecie.

Sama pasterka w Bazylice odprawiana jest przez ponad stu księży. W tym czasie przed ołtarzem zostanie złożona figurka Dzieciątka Jezus. Po uroczystej mszy figurka zostanie przeniesiona do symbolicznej groty. Na to nabożeństwo przyjeżdżają wierni z całego świata. Niestety tylko nieliczni będą mogli wejść do środka. Jako że w Bazylice jest mało miejsca, każdego roku wydawanych jest niewiele ponad tysiąc zaproszeń. Pozostali wierni będą modlić się na placu przed kościołem Świętej Katarzyny i przed Bazyliką Narodzenia. Dzięki naszym reporterom będziemy mogli zajrzeć do środka kościoła, nasi reporterzy zdobyli zaproszenia na pasterkę!

Bazylika Narodzenia Pańskiego - to najważniejszy cel podróży naszych dziennikarzy w Betlejem:

Tak było w Nazarecie

Nazaret był pierwszym przystankiem na trasie podróży naszych dziennikarzy po Ziemi Świętej. Obszerną relację z ich wizyty w tym mieście znajdziecie TUTAJ.

Podróż naszych dziennikarzy relacjonujemy na bieżąco w Faktach RMF FM, na naszej stronie oraz profilach na Facebooku i Twitterze. Bądźcie z nami w tym wyjątkowym czasie!

(mn, abs, edbie)