Jaka jest atmosfera w Ziemi Świętej tuż przed Bożym Narodzeniem? Ten klimat i magię starają się oddać specjalni wysłannicy RMF FM. Pierwszym przystankiem ich podróży był Nazaret - miasto, w którym urodzili się Maria i Józef. W tej "arabskiej stolicy Izraela" są Magdalena Wojtoń i Piotr Bułakowski. Sprawdzili m.in., jak wyglądał warsztat, w którym pracował Józef. Odwiedzili też prawosławną Cerkiew Archanioła Gabriela, gdzie znajduje się źródło Marii, przy którym miała ona ujrzeć archanioła Gabriela, który pojawił się, by zwiastować narodzenie Jezusa.

Nazaret to pierwszy przystanek naszej radiowej podróży po Ziemi Świętej.

W Ewangeliach Nazaret został przedstawiony jako miejsce dorastania Jezusa Chrystusa. W tamtych czasach Nazaret był raczej niewielką mieściną, zamieszkaną na bardzo długo przed czasami Nowego Testamentu. Położone z dala od zgiełku, głównych tras, w niewielkiej dolinie otoczonej górami. Dziś miasto nie przypomina tego z czasów Maryi, Józefa i małego Jezusa...

Oto miejsca, które w Nazarecie warto zobaczyć

Kościół św. Józefa

Magdalena Wojtoń i Piotr Bułakowski odwiedzili miejsce, w którym dwa tysiące lat temu mieścił się warsztat ciesielski Józefa. Teraz jest tam kościół świętego Józefa. Prawdopodobnie do warsztatu przylegał dom, w którym wychowywał się i dorastał Jezus Chrystus.

Specjalni wysłannicy RMF FM w grocie zwiastowania

"Jeżeli myślicie, że w Polsce są duże korki, to tu są ogromne". Specjalni wysłannicy RMF FM w drodze do kościoła św. Józefa

"W końcu udało nam się znaleźć miejsce do parkowania, w Nazarecie nie jest to łatwe". Magdalena Wojtoń i Piotr Bułakowski zdradzają, które miejsca odwiedzą podczas swojej podróży do Ziemi Świętej

Co widział Józef przed swoim warsztatem?

Bazylika Zwiastowania

Zaledwie sto metrów do domu Józefa był dom Marii. Jest tam teraz Bazylika Zwiastowania - potężny budynek, który dominuje nad miastem. To tam w grocie Archanioł miał powiedzieć "Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus". Ona odpowiedziała "Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa".

Magdalena Wojtoń i Piotr Bułakowski odwiedzili też prawosławną cerkiew Archanioła Gabriela. Znajduje się tam źródło Marii, gdzie miała ona ujrzeć archanioła Gabriela, który pojawił się, by zwiastować narodzenie Jezusa. Znajduje się ono w podziemnej krypcie cerkwi, a na jej dziedzińcu jest studnia zasilana wodą ze źródła. Dzisiaj wody ze źródła można się napić, a nawet zabrać ze sobą.

Posłuchaj relacji naszych specjalnych wysłanników z cerkwi Archanioła Gabriela

Nazareth Village - muzeum etnograficzne to kolejny przystanek Magdy i Piotra. W muzeum można zobaczyć, jak wyglądał warsztat, w którym pracował Jezus.

Magda i Piotr dotarli też do miejsca, które przenosi nas w czasy Maryi i Józefa. Za murami skansenu Nazaret Village, położonego w centrum miasta, po zboczach pagórków chodzą osły i owce, w koło rosną drzewa oliwne, pod nimi odpoczywają pasterze....

Posłuchajcie relacji!

Nazaret dobę przed Wigilią... Jedna trzecia mieszkańców miasta - arabscy chrześcijanie - przygotowuje się do świąt. Młodsi szykują stroje na czwartkową, wielką paradę, która przejdzie ulicami miasta przed 20-metrową choinkę.

Posłuchaj relacji Magdaleny i Piotra

(mpw, abs)