W czasie białorusko-rosyjskich manewrów wojskowych pod Brześciem na Białorusi wykorzystano m.in. śmigłowce i artylerię - poinformowała agencja Interfax Zachód, powołując się na ministerstwo obrony w Moskwie.

W trakcie praktycznych wspólnych działań ćwiczone były: blokada miejscowości, pogoń za grupą umownych terrorystów, którzy wyrwali się z okrążenia, likwidacja nielegalnych formacji zbrojnych z etapem strzelania bojowego i atakami przy pomocy lotnictwa wojskowego i artylerii - podano w komunikacie.

W poprzednią niedzielę ministerstwo obrony Rosji informowało, że kraj ten skierował na manewry "Słowiańskie Braterstwo" około 300 wojskowych i około 70 jednostek sprzętu z 76. dywizji wojsk powietrzno-desantowych z Pskowa.

Podano też, że ze strony białoruskiej w manewrach uczestniczą żołnierze 38. brygady desantowo-szturmowej sił operacji specjalnych.

Ogółem w manewrach praktycznych weźmie udział do 1500 żołnierzy, ponad 150 jednostek sprzętu lotniczego, bojowego i specjalnego. Po zakończeniu ćwiczenia rosyjscy żołnierze wrócą do ojczyzny - informowało z kolei ministerstwo obrony Białorusi.

Manewry trwają w dniach 14-25 września.

W czasie wizyty ministra obrony Rosji w Mińsku w środę poinformowano, że pod koniec września ma się odbyć drugi etap ćwiczeń Słowiańskie Braterstwo. W białoruskich mediach pojawiły się też informacje, że drugi etap manewrów ma się odbyć w październiku.

W czwartek wieczorem prezydent Alaksandr Łukaszenka oświadczył, że z powodu "ostrej sytuacji" wspólne manewry wojskowe z Rosją odbędą się w dwóch etapach.

Manewry Słowiańskie Braterstwo odbywają się co roku od 2015 r. po kolei na terytorium jednego trzech państw - Białorusi, Rosji i Serbii. W ubiegłym roku gospodarzem była Serbia. W tym roku kraj ten wycofał się z udziału w ćwiczeniu tuż przed jego rozpoczęciem.