"Rzeczpospolita" zbiera w weekendowym wydaniu komentarze dotyczące kanonizacji Jana Pawła II. "Papież przywracał godność i pierwotne znaczenie słowom" - mówi ojciec Jan Góra. "Był odnowicielem mowy polskiej" - podkreśla.

Dziennik publikuje też niewykorzystany wcześniej przez polskie media wywiad z Czesławem Miłoszem. "Wybór Polaka na papieża nie byłby możliwy, gdyby w katolicyzmie polskim nie nastąpiły bardzo duże zmiany" - mówił poeta.

"Santo Subito! Natychmiast święty! - oczekiwania, które w kwietniu 2005 roku wyrażał na placu św. Piotra tłum wiernych biorący udział w pogrzebie Jana Pawła II, zostaną oficjalnie spełnione. Uroczystości rozpoczną się o godz. 10, a ok. 11 Franciszek ogłosi polskiego papieża świętym. Będzie to wyjątkowe wydarzenie. W Watykanie znów zrobi się biało-czerwono. Ale kanonizacja będzie wyjątkowa jeszcze z innego powodu. Świętym zostanie także Jan XXIII. Dwóch papieży Soboru Watykańskiego II. Jeden go zwołał, a drugi przez cały pontyfikat wcielał w życie jego postanowienia. Świadkiem jednoczesnego wyniesienia na ołtarze dwóch papieży będzie... dwóch papieży: Franciszek i Benedykt XVI" - podsumowuje "Rzeczpospolita" w komentarzu redakcyjnym.

W weekendowym wydaniu "Rzeczpospolitej" także:

- Folwark, sygnet, rolex

- Wiele wskazuje na to, że Gierek był radzieckim agentem

Rzeczpospolita