„Jan Paweł II miał bardzo bogate cv. Był robotnikiem, poetą, aktorem, dramaturgiem, nauczycielem, profesorem, zwykłym księdzem, biskupem, kardynałem . Ale zawsze to był on, był człowiekiem, który czuł się kochany przez Boga i przekazywał tę miłość gestem otwartości wobec wszystkich osób” – mówił postulator procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego papieża-Polaka, ksiądz Sławomir Oder w bazylice świętego Jana na Lateranie. Odbyła się tam z udziałem młodzieży liturgia słowa, przygotowująca do kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII.

Oder stwierdził, że najlepiej można opisać Jana Pawła II słowami: "mąż Boży". Miał także wady. Był impulsywny, reagował natychmiast, miał gotową odpowiedź, był osobą pełną emocji. A jednocześnie potrafił być niezwykle łagodny - zauważył. Mówiąc o drogach do świętości opowiedział o zakonnicy pochodzącej z Birmy, która zapytała kiedyś polskiego papieża: "Co mam zrobić, żeby zostać świętą?". Jan Paweł II nic nie powiedział, lecz otworzył ramiona i przycisnął zakonnicę do serca - podkreślił ksiądz Oder. Tak się zostaje świętymi, otwierając ramiona oraz serce i przytulając ludzkość - dodał.

Spotkanie zakończyła modlitwa do obu przyszłych świętych: do Jana XXIII o to, "aby Bóg wyrwał ze spirali nienawiści i przemocy myśli rządzących narodami", i do Jana Pawła II o to, "by w ludziach kultury, nauki i władzy wzniecił zamiłowanie do godności człowieka".