Pan prezydent, podpisując ustawy o KRS i SN stanął na wysokości zadania - ocenił minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Według niego taka decyzja Andrzeja Dudy to oznaka godności i tego, że Polska jest suwerenna.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro /Tomasz Gzell /PAP

Ziobro powiedział wieczorem w TVP i TVP Info, iż cieszy go środowa decyzja prezydenta Andrzeja Dudy. Pan prezydent stanął na wysokości zadania, zachował się bardzo godnie, pokazał, że Polska jest suwerennym państwem - dodał Ziobro.

Prezydent zdecydował, że podpisze ustawy o Sądzie Najwyższym i KRS

Prezydent Andrzej Duda zdecydował, że podpisze ustawy o Sądzie Najwyższym i KRS. Według prezydenta chyba nikt nie miał wątpliwości, że prezydenckie projekty ustaw o SN i KRS, to nie były te same ustawy, z którymi mieliśmy do czynienia w lipcu. "W tych ustawach są bardzo, bardzo istotne... czytaj więcej

Polska jest jednym z większych państw UE i oczekujemy też, żeby nas szanowano, że nie będziemy jak chłopiec na posyłki, nie damy się traktować jak państwo wasalne - podkreślał. Mamy swoje zasady, chcemy respektować zasady Unii Europejskiej, ale też nie pozwolimy, by ktoś nam narzucał swoje polityczne przekonania i interesy, pod pretekstem walki z praworządnością - mówił.

Jestem przekonany, że zreformujemy nasze sądownictwo - dodał.

Prezydent zapowiedział w środę, że podpisze ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Po zawetowaniu w lipcu poprzednich ustaw dotyczących KRS i SN przygotował nowe projekty, do których poprawki wniósł w parlamencie klub PiS. Ustawy zostały uchwalone przez Sejm 8 grudnia, a w ubiegłym tygodniu bez poprawek przyjął je Senat.

W środę prezydent zapewniał, że nowe wprowadzane rozwiązania będą służyły usprawnieniu wymiaru sprawiedliwości. \

Nowelizacja o KRS wprowadza wybór 15 członków KRS-sędziów na wspólną czteroletnią kadencję przez Sejm - dotychczas wybierały ich środowiska sędziowskie. Każdy klub poselski ma wskazywać nie więcej niż 9 możliwych kandydatów. Izba ma ich wybierać co do zasady większością 3/5 głosów - głosując na ustaloną przez sejmową komisję listę 15 kandydatów, na której musi być co najmniej jeden kandydat wskazany przez każdy klub. W przypadku niemożności wyboru większością 3/5 głosowano by na tę samą listę, ale o wyborze decydowałaby bezwzględna większość głosów.
Ustawa o SN wprowadza m.in. możliwość składania do SN skarg nadzwyczajnych na prawomocne wyroki polskich sądów, w tym z ostatnich 20 lat. W SN powstaną dwie nowe izby - Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Dyscyplinarna - z udziałem ławników wybieranych przez Senat. Ta druga będzie prowadziła postępowania dyscyplinarne wobec sędziów i przedstawicieli innych zawodów prawniczych. Ustawa przewiduje też przechodzenie sędziów SN w stan spoczynku po ukończeniu 65. roku życia, z możliwością przedłużania tego przez prezydenta RP (dziś ten wiek to 70 lat).

(mpw)