Poznański sędzia Jarosław Ochocki na celowniku rzecznika dyscyplinarnego za internetowy wpis pod adresem prezydenta. Chodzi o tweeta, w którym sędzia m.in. nazwał Andrzeja Dudę "złym człowiekiem" i "marnym prezydentem". Zdaniem rzecznika sędziowskiej dyscypliny, Jarosław Ochocki "uchybił godności urzędu oraz zasadom etyki zawodowej".

Andrzej Duda wierzy w to, że "uda się oczyścić do końca nasz polski dom"

Sprawa dotyczy wystąpienia Andrzeja Dudy podczas sobotniego spotkania z górnikami w Katowicach.

Prezydent mówił w nim m.in. o konieczności "naprawy wymiaru sprawiedliwości", której sędziowie - jak twierdził - "nie chcą, bo im jest wygodnie z tym wszystkim i tą nietykalnością, którą dzisiaj mają".

"(...) sytuacja jest bardzo trudna. Oni mają swoje możliwości oddziaływania również międzynarodowego, mają swoich kolegów, mają swoich ludzi w trybunałach, w innych miejscach. Opowiadają różne bzdury, oczywiście zaprzeczają wszystkim prawdziwym, niestety trudnym dla nich faktom (...). Twierdzą, że ktoś chce zniszczyć wymiar sprawiedliwości w Polsce. A tymczasem cały czas są wśród nich ludzie, którzy orzekali w stanie wojennym i skazywali ludzi na karę więzienia. Za co? Za działalność, za walkę o wolną Polskę. Przecież to nie może dłużej trwać" - mówił Andrzej Duda.

"Tak, jak udało się kiedyś pokonać komunę, tak samo - wierzę w to - uda się oczyścić do końca nasz polski dom, aby był czysty, porządny, piękny i aby dalej wzrastał nam zdrowy. Żeby miał zdrowe korzenie i żeby najważniejsze instytucje polskiego państwa dobrze funkcjonowały" - podkreślał również prezydent.

Sędzia Ochocki do prezydenta: "Jest pan złym człowiekiem, marnym prezydentem, ziejącym nienawiścią"

W reakcji na to wystąpienie Andrzeja Dudy sędzia Sądu Okręgowego w Poznaniu Jarosław Ochocki opublikował na Twitterze skierowany do prezydenta post.

"Panie Duda! Piszę to z całą odpowiedzialnością. Jest pan złym człowiekiem, marnym prezydentem, ziejącym nienawiścią w imię swoich doraźnych i partyjnych, politycznych celów. Szkodzi pan Polsce!" - napisał.

Rzecznik dyscypliny o znieważeniu prezydenta i "uchybieniu godności urzędu"

Sprawą błyskawicznie zajął się rzecznik dyscypliny sędziowskiej.

Jak czytamy w oświadczeniu Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych Piotra Schaba, jego zastępca "sędzia Przemysław W. Radzik zdecydował o podjęciu czynności wyjaśniających w sprawie uzasadnionego podejrzenia popełnienia przewinienia dyscyplinarnego (...), polegającego na uchybieniu godności urzędu przez Jarosława O., sędziego Sądu Okręgowego w Poznaniu, pełniącego funkcję przewodniczącego wydziału w tym Sądzie".

Dalej rzecznik wyjaśnia, że sędzia Ochocki "nie zachowując powściągliwości w korzystaniu z mediów społecznościowych, na portalu Twitter zamieścił wpisy znieważające Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, przez co (...) uchybił godności urzędu oraz zasadom etyki zawodowej".

Sprawę skomentował również - za pośrednictwem Twittera - sam zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych Przemysław W. Radzik.

"Prezydent RP uosabia majestat Rzeczypospolitej i jest jej najwyższym przedstawicielem. Znieważenie Prezydenta jest przestępstwem. Niepojęte, że czyni to sędzia, który ślubował wierność swojej Ojczyźnie. Podjąłem czynności w sprawie Jarosława O." - napisał.