Dziennikarze Radia RMF FM kolejny raz zaprosili znanych i lubianych do nagrania wyjątkowego prezentu dla najmłodszych. Tym razem to "Trzy Świnki" na motywach baśni Braci Grimm w adaptacji Adolfa Weltschka. Płyty z tą bajką 6 grudnia trafią do szpitali dziecięcych w całej Polsce. A w krakowskim Teatrze Groteska odbędzie się specjalny spektakl, w którym aktorzy zagrają naszą bajkę.

Dziennikarze Radia RMF FM kolejny raz zaprosili znanych i lubianych do nagrania wyjątkowego prezentu dla najmłodszych. Tym razem to "Trzy Świnki" na motywach baśni Braci Grimm w adaptacji Adolfa Weltschka. Płyty z tą bajką 6 grudnia trafią do szpitali dziecięcych w całej Polsce. A w krakowskim Teatrze Groteska odbędzie się specjalny spektakl, w którym aktorzy zagrają naszą bajkę.
Trzy świnki /RMF FM

Płyta nie będzie dostępna w sprzedaży. Ale będzie można ją zdobyć w RMF FM. Do końca grudnia będziecie ją mogli także pobrać ze strony RMF24. Uruchomimy także specjalną stację na RMF On.

Rolę Mamy Świnki zgodziła się dla nas zagrać lubiana aktorka Grażyna Wolszczak. Trzem Świnkom głosu użyczają Edyta Herbuś (Kropka), Marcelina Zawadzka (Kwiatuszek) oraz Barbara Kurdej-Szatan (Ryjek). Rolę Wilka w naszym audiobooku przyjął Paweł Deląg. Postać o wdzięcznym nazwisku Adam Żeberko zagrał dla nas słynny kreator smaku Wojciech Modest Amaro. Elegancja Lux to w naszej bajce stylistka Maja Sablewska, a Jędza Nędza - aktorka Małgorzata Foremniak. Postaci Guffiego głosu użycza dziennikarz Marek Czyż.

Premiera audiobooka odbędzie się 6 grudnia, w Dniu św. Mikołaja. Zawsze bardzo lubiłam słuchać bajek i pamiętam płyty winylowe, z których czytała mi je pani Irena Kwiatkowska - mówi w RMF FM aktorka Grażyna Wolszczak. "Nie lubiłem bajek" - wyznaje nam z kolei Paweł Deląg. "Nie rozumiałem dlaczego świat często bywa niesprawiedliwy, zwłaszcza w opowieściach Andersena" - dodaje aktor, który wcielił się w naszym słuchowisku w postać Wilka.

To jest bajka o ważnym momencie w życiu każdego z nas. My też przecież byliśmy dziećmi i podejmowaliśmy decyzję o opuszczeniu rodzinnego domu i oderwaniu się od rodziców. To jest jedno z fundamentalnych doświadczeń. Wydaje mi się, że w dzisiejszym świecie "szaleństw" warto dzieciom przypomnieć tę historię (...), oswoić je z faktem, że człowiek dojrzewa i staje się samodzielny - mówi w RMF FM Adolf Weltschek, szef krakowskiego Teatru Groteska.

Bajka na motywach baśni Braci Grimm w adaptacji Adolfa Weltschka to opowieść o trzech Świnkach, które nieświadome niebezpieczeństw wyruszają w drogę, by szukać swego miejsca w świecie. Tylko jedna ze świnek postanawia, zgodnie z radą Mamy, wybudować dla siebie domek. Wkrótce pojawia się zły Wilk, który podstępem postanawia zjeść Świnki. Bardzo szybko okazuje się, że opieszałe bohaterki tej opowieści będą musiały ponieść konsekwencje swojego lenistwa. Na szczęście, jak to w bajkach bywa, wszystko dobrze się kończy. Starałem się pokazać trzy różne postawy wobec życia, wobec świata i wobec trudnego problemu dorastania i wchodzenia w odpowiedzialność - dodaje Adolf Weltschek.

Specjalny pokaz bajki Trzy świnki w Teatrze Groteska

W krakowskim Teatrze Groteska spektakl zrealizowany został w konwencji maskowo-lalkowej. Przedstawienie opowiada o wchodzeniu w świat dorosłych i o tym, jak ważne bywają pierwsze życiowe wybory. Uczy, że wszystkie decyzje należy podejmować z rozwagą, bo każdy wybór niesie za sobą konsekwencje. Bycie dorosłym to chyba po prostu świadome bycie dzieckiem. Bajka "Trzy świnki", oprócz tego że jest solidną lekcją życia i przetrwania, pokazuje nam, że bardzo łatwo wpaść w pułapkę "dorosłości", która sprowadza się do tego, że zamiast stawania się dorosłym, przestajemy być dziećmi, a to bardzo niezdrowe. A co lubią dzieci? Przygodę, zabawę, tajemnicę, wyzwania, a co najważniejsze nie znoszą się nudzić i lubią się śmiać - podkreśla Lech Walicki, reżyser krakowskiego spektaklu.

6 grudnia, tuż po oficjalnej premierze spektaklu Trzy Świnki w Teatrze Groteska, odbędzie się specjalny pokaz bajki dla słuchaczy RMF FM. Będziemy mieć dla Was zaproszenia na to fantastyczne wydarzenie. Słuchajcie Faktów RMF FM i śledźcie naszą stronę. Wkrótce zdradzimy szczegóły.

Dla tych, którym się nie poszczęści lub po prostu nie będą mogli przyjechać na przedstawienie do Krakowa, przygotowaliśmy niespodziankę. Cały spektakl będziecie mogli zobaczyć na żywo w internecie - za pośrednictwem naszej strony. Początek wydarzenia - 6 grudnia, samo południe. Czekamy na Was - w Teatrze Groteska lub przed ekranem komputerów!

Koziołek Matołek, Królewna Śnieżka, Przetwory, Smak Baraban... i inni

"Trzy Świnki" to już kolejny audiobook przygotowany przez RMF FM z myślą o dzieciach, które Dzień św. Mikołaja muszą spędzić w szpitalu. Nasze słuchowiska wydajemy od 2012 roku, zawsze 6 grudnia i w Dniu Dziecka. I zawsze chętnie pomagają nam najpopularniejsi aktorzy, sportowcy, muzycy i dziennikarze. Mamy nadzieję, że nasza bajka wywoła uśmiech na twarzach dzieciaków, pozwoli odwrócić ich uwagę w czasie codziennych, nieprzyjemnych zabiegów lub umili czas spędzony w szpitalnej świetlicy. To jest audiobook charytatywny i robimy go wspólnie z artystami z potrzeby serca.