Smoki z Czterech Stron Świata opanowały Kraków! Pod Wawelem spędziły cały weekend: piknikowały i paradowały ulicami miasta. Jeden z nich - smok o imieniu Baraban - wymknął się i w Dzień Dziecka zawita do szpitali dziecięcych w całym kraju! A jeśli zechcecie - pojawi się również w Waszych domach.

W sobotę i niedzielę ziejące ogniem, ale bardzo przyjazne stwory zapraszały wszystkich na Smoczy Piknik Rodzinny. Z tej okazji w samym sercu Krakowa, pod Wawelem, stanęły namioty i stoiska, w których na najmłodszych czekać będzie mnóstwo atrakcji! Będą występy, konkursy, liczne gry i zabawy oraz - oczywiście - wspaniałe nagrody! Znajdziecie tam również żółty namiot RMF FM. Zabawa startuje o godzinie 10.

W sobotni wieczór mogliście oglądać Wielkie Widowisko Plenerowego na Wiśle. O godzinie 22 w zakolu Wisły koło Mostu Dębnickiego pojawiły się latające i pływające smoki! Organizatorzy zadbali o to, by mimo wieczornych ciemności nie umknął Wam żaden szczegół tego niezwykłego spektaklu - nocne niebo rozświetliło fajerwerki.

W niedzielę można było zobaczyć Wielką Paradę Smoków. W południe spod Barbakanu wyruszył korowód około 40 kolorowych stworów, a towarzyszyły im orkiestry, żonglerze, szczudlarze i tancerze. Wśród maszerujących dostrzeżec można było również Smoka z żółto-niebieskiej rodziny RMF FM! Nasz reprezentant ma prawie 4 metry wysokości i 15 metrów długości, potrafi ruszać ogonem, kłapie szczęką, a od czasu do czasu puszcza z paszczy dym! Wielka smocza parada przejdzie spod Barbakanu ulicą Sławkowską aż na Rynek Główny, gdzie o godzinie 15 nagrody otrzymają twórcy najpiękniejszych, zdaniem jury, stworów!

Pomysłodawcą i organizatorem Wielkiej Parady Smoków jest Teatr Groteska.

A w Dzień Dziecka...

Z naszych nieoficjalnych informacji wynika jednak, że Wielka Parada Smoków nie obędzie się bez incydentów... Do dziennikarzy RMF FM napływają sygnały od informatorów, że jeden ze smoków - stwór o imieniu Baraban - planuje wielką ucieczkę! Zamierza czmychnąć z Parady i rozpocząć wędrówkę na własną rękę.

Na wypadek, gdybyście go spotkali... uspokajamy: stwór to niesforny, ale wyjątkowo przyjazny! Jak informują nasze źródła, Baraban zamierza wymknąć się ze smoczej Parady, by w poniedziałek odwiedzić maluchy, które Dzień Dziecka muszą spędzić w szpitalach. Wszystko po to, by w ten wyjątkowy zanieść im trochę uśmiechu!

By zaś uśmiech został z małymi pacjentami na długo, Baraban podaruje im naszego audiobooka "Legenda o smoku Barabanie i Pomponie Dratewce". Zbieżność nazwisk... nieprzypadkowa!

"Legenda..." to opowieść prosto z Krakowa, napisana specjalnie dla Was przez Joannę Olech. Swoich głosów użyczyły opowieści najbardziej znane i lubiane gwiazdy filmu, sportu i muzyki. Usłyszycie m.in. Agnieszkę Dygant, Roberta Więckiewicza, Borysa Szyca, Zbigniewa Bońka czy Sławomira Szmala. [Poznajcie pełną obsadę!]

Za sprawą zbiega Barabana nasz audiobook trafi w ręce pacjentów szpitali dziecięcych w całej Polsce, a za pośrednictwem naszych stron w internecie - do Waszych domów! Od 1 czerwca przez cały miesiąc będziecie mogli ściągnąć słuchowisko, oczywiście za darmo, ze stron RMF 24 i RMF FM. Na platformie RMFon.pl uruchomimy natomiast specjalny kanał, na którym również będzie mogli posłuchać "Legendy...".

Opowieść o Barabanie i Pomponie Dratewce to kolejna już odsłona akcji charytatywnej RMF FM - do tej pory wydaliśmy już pięć słuchowisk dla najmłodszych. Płyty ze wszystkimi bajkami trafiły oczywiście do małych pacjentów w najróżniejszych zakątkach Polski.

Wy także możecie pomóc!

1 czerwca również Wy możecie pomóc maluchom, które muszą stawić czoła chorobie.

Tego dnia nasi słuchacze jak zwykle będą mieli szansę wygrać nawet 400 tysięcy złotych, ale jednocześnie dzięki swojemu udziałowi w zabawie pomóc innym - dochód z gry SMS zostanie bowiem przekazany na leczenie małych podopiecznych Stowarzyszenia Chorych na Mukopolisacharydozę i Choroby Rzadkie w Głoskowie.

Stowarzyszenie działa już od 25 lat, była to pierwsza polska organizacja pomagająca dzieciom z chorobami rzadkimi. Nasza rola jest taka, żeby wesprzeć rodziców - żeby dać im siłę oraz leki i sprzęt - mówi RMF FM prezes Stowarzyszenia Teresa Matulka. Tutaj znajdziecie więcej informacji nt. Stowarzyszenia i jego działalności.