KNF powinien być pozbawiony wpływu polityków. Dzisiaj PiS ma problemy przez bliskie relacje z ludźmi, którzy stali na czele KNF. Ta instytucja powinna być absolutnie niezależna. Za to, że nie jest może teraz zapłacić PiS - mówi w poniedziałkowej "Rzeczpospolitej" Paweł Kukiz. Jak dodaje, w ubiegłym tygodniu zostało odwołane posiedzenie sejmowej Komisji ds. służb specjalnych, związku z czym jako jej wiceprzewodniczący nie mógł zadać pytań o działanie służb w sprawie KNF

"W moim rozumieniu służby zawiodły ws. KNF. Chciałbym się dowiedzieć dlaczego były szef KNF mógł wejść do swojego gabinetu po powrocie z Singapuru, a dopiero później mogły wejść tam służby. Skąd ta opieszałość służb i prokuratury? Urzędnik państwowy podległy premierowi, który złożył propozycję korupcyjną, nie powinien móc odwiedzić wcześniej, przed CBA, swojego biura" - podkreślił polityk w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

"Jeśli PiS da społeczeństwu nowe 500 plus to nic ich nie pogrąży"

Giertych chce przesłuchania Morawieckiego ws. KNF

Mec. Roman Giertych, pełnomocnik biznesmana Leszka Czarneckiego, zapowiedział złożenie wniosku o przesłuchanie premiera Mateusza Morawieckiego w śledztwie dot. KNF. To reakcja na ustalenia dziennikarzy "Newsweeka". czytaj więcej

Na pytanie czy w sprawie KNF państwo zadziałało jak powinno, Paweł Kukiz odpowiedział, że "państwo w tej kwestii nie działa od początku funkcjonowania KNF". "To nigdy nie powinna być instytucja zależna od polityków. Czy działaniem państwa ma być odcinanie dziennikarzy od informacji publicznej, bo na razie na tym zależy instytucjom państwowym, najbardziej. Jeśli NBP nie odpowiada na pytanie dziennikarzy, niewygodnych mediów nie wpuszcza na konferencję, zakazują im o sobie pisać, chce usunięcia artykułów, to można wysnuć wniosek, że mają coś do ukrycia. Działanie pana Adama Glapińskiego ws. KNF jest bardzo zastanawiające" - zaznaczył. .

Pytany czy szef NBP powinien ustąpić, poseł ocenił, że "PiS natychmiast powinien przyjąć projekt antysitwowy Kukiz'15". "Liczę, że rządzący zgodzą się na prześwietlenie powiązań osób zasiadających w spółkach Skarbu Państwa, czy takich jak KNF i NBP. Te instytucje muszą być wolne od nepotyzmu, powiązań rodzinnych i biznesowych, towarzyskich i politycznych koligacji. Nie może przyjaciel prezesa stać na czele niezależnej instytucji, od której zależą polskie finanse" - podkreślił lider Kukiz'15.

Dopytywany, czy sprawa KNF pogrąży PiS, Paweł Kukiz odpowiedział "Jeśli PiS da społeczeństwu nowe 500 plus to nic ich nie pogrąży".

Oprac.