Zdzisław Sokal był wśród 11 osób przesłuchanych przez CBA na początku śledztwa dotyczącego nieprawidłowości w Komisji Nadzoru Finansowego - dowiedział się reporter RMF FM Krzysztof Zasada.

Zdzisław Sokal jest przedstawicielem prezydenta Andrzeja Dudy w Komisji Nadzoru Finansowego. To Sokal forsował przepisy umożliwiające przejmowanie upadających banków przez inne instytucje finansowe.

Według byłego szefa KNF Marka Chrzanowskiego Zdzisław Sokal miał plan przejęcia banków Leszka Czarneckiego za złotówkę. Jego przesłuchanie w pierwszych dniach śledztwa ws. nieprawidłowości w Komisji Nadzoru Finansowego może oznaczać, że nie jest on na celowniku prokuratury, a śledczy badający aferę  KNF nie badają szczegółów tak zwanego "planu Sokala".

Zazwyczaj osoby, których działalność może budzić wątpliwości prawne, przesłuchiwane są na późniejszym etapie postępowania, po zebraniu materiału dowodowego.

Może być to więc sygnał, że śledczy traktują aferę wąsko, jako propozycję korupcyjną złożoną przez byłego przewodniczącego komisji biznesmenowi Leszkowi Czarneckiemu.

Marek Chrzanowski usłyszał już zarzuty przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Trafił do aresztu.

Przesłuchanie byłego szefa KNF w Prokuraturze Krajowej w Katowicach trwało dwa dni. Marek Chrzanowski nie przyznał się do winy.

Opracowanie