Czym jest niepodległość? Jak ją świętujemy? Z czego wynika tradycja obchodzenia Święta Niepodległości dokładnie 11 listopada? Czy rządy w ostatnich latach zrobiły wystarczająco dużo, by Polacy obchodzili je wspólnie? To tylko część tematów, które poruszymy w piątek w specjalnej, przedpołudniowej rozmowie w internetowym Radiu RMF24. Gościem Tomasza Terlikowskiego będzie politolog, historyk i publicysta – profesor Antoni Dudek z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Zapraszamy do słuchania tuż po godzinie 11.

Punktem wyjścia będzie badanie zrealizowane na potrzeby programu rządowego "Niepodległa", przeprowadzone przez TNS Polska dla Narodowego Centrum Kultury. Zdaniem badanych czynnikami, które zdecydowały o odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, były między innymi silna tożsamość narodowa, przekaz wartości narodowych w rodzinach, istnienie instytucji i stowarzyszeń społecznych oraz sprzyjająca sytuacja międzynarodowa. 

Za najważniejsze postaci, które przysłużyły się odzyskaniu przez Polskę wolności uważa się między innymi Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Józefa Hallera. W pamięci utrwaliła się też wojna polsko-bolszewicka, ale mniej znane są wydarzenia wcześniejsze: rewolucja z 1905 roku czy walki polskich formacji w czasie I wojny światowej. 

Badani są zgodni, że odzyskanie niepodległości to rocznica, która szczególnie zasługuje na upamiętnienie, ale około połowa Polaków nie świętuje jej w żaden szczególny sposób. Najczęściej deklarowane formy świętowania 11 listopada to: udział w uroczystościach kościelnych, wywieszenie flagi i udział w publicznych uroczystościach - tak czytamy w badaniu przeprowadzonym przez TNS Polska. 

Między innymi o tych wątkach z profesorem Antonim Dudkiem porozmawia Tomasz Terlikowski. Nie zabraknie pytań o Marsz Niepodległości, ale też o to czy rzeczywiście jesteśmy jako naród tak podzieleni, jak mogłoby się wydawać, biorąc pod uwagę ostry spór polityczny. 

Zapraszamy do słuchania tej rozmowy w internetowym radiu RMF24 w piątek, 11 listopada tuż po Faktach RMF FM o godzinie 11. 

 

Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego internetowego Radia RMF24

Słuchajcie online już teraz!

Radio RMF24 na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.
Opracowanie: