"​Została zawarta umowa polityczna między PiS a stowarzyszeniem OdNowa o współpracy we wspólnym klubie. Będziemy wspólnie startowali w wyborach. W porozumieniu są zawarte uzgodnienia dotyczące kandydata na prezydenta Warszawy" - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński na wspólnej konferencji prasowej z prezesem stowarzyszenia OdNowa RP Marcinem Ociepą. "Bardzo się cieszę, że udało nam się osiągnąć porozumienie" - powiedział Ociepa.

Jarosław Kaczyński poinformował na wspólnej konferencji prasowej z prezesem stowarzyszenia OdNowa RP Marcinem Ociepą, zawarciu między PiS a stowarzyszeniem OdNowa politycznej umowy o współpracy. Zakłada ona, jak mówił prezes PiS, że oba podmioty będą "we wspólnym klubie podtrzymywać istniejący rząd", a także pójdą wspólnie do kolejnych wyborów.

Prezes PiS podkreślił, że jest to krok, który "ostatecznie kończy pewnego rodzaju momenty trudności" w obozie politycznym Zjednoczonej Prawicy. Te rozmowy nie zawsze były łatwe, ale tak to w polityce jest. Koniec jest dobry, wszyscy wykazali tutaj zdrowy rozsądek - zapewnił.

Nasze programy, te elementy merytoryczne, które znajdują się w programie, nas po prostu łączą. Chociaż, oczywiście, OdNowa ma pewną specyfikę, ale generalnie rzecz biorąc, mieści się w naszym wielkim planie przebudowy Polski - powiedział prezes PiS.

Przekazał, że w porozumieniu ze środowiskiem OdNowa są zawarte uzgodnienia dotyczące kandydata na prezydenta Warszawy. Sądzę, że to będzie z czasem coś, co wywrze wpływ na wydarzenia polityczne w naszym kraju - ocenił Kaczyński, dodając, że jest jeszcze za wcześnie, żeby mówić o personaliach.

Ociepa: Bardzo się cieszę, że udało nam się osiągnąć porozumienie

Bardzo się cieszę, że udało nam się osiągnąć porozumienie, które w istocie sprowadza się do uzgodnień programowych. Szliśmy do wyborów wspólnie z programem Zjednoczonej Prawicy, więc będziemy go dalej popierać, natomiast znalazły się pewnego rodzaju zapisy programowe, które nawiązują do istoty tego przesłania programowego OdNowa - mówił Ociepa.

Wyjaśnił, że są one skupione wokół pięciu priorytetów: bezpieczeństwa, gospodarki, samorządności, polityki europejskiej i polityki zdrowotnej, ze szczególnym otwarciem - jak zaznaczył Ociepa - na młode pokolenie.

To jest te pięć priorytetów i ta wyjątkowa, szczególna grupa docelowa, na której chcemy się skupić i tworzyć wartość dodaną do Zjednoczonej Prawicy, po to, żebyśmy mogli w 2023 roku rozpocząć serię wspólnych zwycięstw, by te rządy kontynuować - mówił Ociepa.

Zaznaczył, że zostały uzgodnione kwestie wspólnego startu w wyborach samorządowych, parlamentarnych i europejskich. Pozostajemy także członkami administracji rządowej, przedstawiciele OdNowa będą reprezentowani w kierownictwach łącznie pięciu resortów - powiedział Ociepa.

Na początku września politycy związani w przeszłości z Porozumieniem Jarosława Gowina - oprócz Marcina Ociepy, również posłowie: Anna Dąbrowska-Banaszek, Grzegorz Piechowiak, Wojciech Murdzek, Andrzej Gut-Mostowy oraz senator Tadeusz Kopeć powołali stowarzyszenie OdNowa RP.