Podczas dzisiejszych obrad kongres PSL ponownie wybrał na prezesa partii Władysława Kosiniaka - Kamysza. Rywalem ubiegającego się o kolejną kadencję prezesa był poseł Stefan Krajewski. Waldemar Pawlak został przewodniczącym Rady Naczelnej PSL.

O wyborze Władysława Kosiniaka-Kamysza na prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego zdecydowali delegaci partii w głosowaniu podczas dzisiejszego kongresu. Kosiniak-Kamysz zdobył 742, a na jego kontrkandydat, którym był poseł Stefan Krajewski 87. Łącznie głosowało 833 delegatów, z czego 4 głosy były nieważne. 

Kosiniak-Kamysz po wyborze dziękował za każdy oddany głos i za zaufanie.

Moi drodzy, dziękuje mojemu kontrkandydatowi, bo podszedł do tych wyborów poważnie, przedstawił dobre wnioski, dobre pomysły. Stefan jesteś przyszłością Polskiego Stronnictwa Ludowego - podkreślił lider PSL.

Dziękuję za tak silny mandat. Być szefem organizacji przez sześć lat to jest już wielkie wyróżnienie. To dla mnie jest ogromny zaszczyt, ale to dla mnie jest też ogromny mandat, za który dziękuję - powiedział Kosiniak-Kamysz.

To jest dla mnie wyraz wielkiego zaufania moich koleżanek i kolegów, mojego ukochanego Polskiego Stronnictwa Ludowego - dodał.

Będzie to trzecia kadencja Władysława Kosiniaka-Kamysza na stanowisku szefa Ludowców. Jego jedynym kontrkandydatem był Stefan Krajewski - poseł na Sejm i szef podlaskich struktur partii. Jeszcze przed wyborami dominowały jednak głosy, że Kosiniak-Kamysz ma silną pozycję i może liczyć na reelekcję.

Planowany na jesień 2020 r. kongres PSL został przełożony ze względu na epidemię, która uniemożliwiła przeprowadzenie kampanii sprawozdawczo-wyborczej w organizacjach powiatowych i wojewódzkich. Zgodnie ze statutem PSL, prezesa partii wybiera się na kongresie bezwzględną większością głosów spośród co najmniej dwóch kandydatów.

Waldemar Pawlak został przewodniczącym Rady Naczelnej PSL. Głos na niego oddało 408 delegatów.