Zostało zawarte porozumienie programowe między PiS a Kukiz'15, poprzemy m.in. projekt ustawy antykorupcyjnej, dotyczące sędziów pokoju i ws. dnia referendalnego; Kukiz'15 będzie wspierał Polski Ład - poinformował prezes Prawa i Sprawiedliwości na wspólnej konferencji z liderem Kukiz'15, Pawłem Kukizem. "Pan Przewodniczący Paweł Kukiz ma bardzo wiele intersujących pomysłów, które mogą zmienić jakość polskiego życia publicznego. Podejmiemy to ryzyko" - dodał Jarosław Kaczyński

To jest porozumienie, które zakłada, że my poprzemy szereg ustaw ważnych dla programu Kukiz'15, na początku takie jak antykorupcyjna, o dniu referendalnym i bardzo ważna o sędziach pokoju - ona została przygotowana w ten sposób, że będzie zgodna z polską konstytucją - mówił szef PiS na wspólnym briefingu z Pawłem Kukizem.

A nasi koledzy będą wspierać Polski Ład i będą wspierać to wszystko, co jest potrzebne, żeby ten układ polityczny, który dzisiaj jest w parlamencie, Sejmie polskim, trwał - dodał prezes PiS.

Po raz pierwszy od przynajmniej sześciu lat pojawiła się realna szansa na wprowadzenie kluczowych, z mojej perspektywy, z mojego punktu widzenia - taki jest mój punkt widzenia - zmian ustrojowych, które naprowadzają Polskę na drogę państwa w pełni demokratycznego z tego ustroju semidemokratycznego, połowicznie demokratycznego, z demokracji partyjnej - powiedział lider Kukiz'15 na wspólnym z szefem PiS Jarosławem Kaczyńskim poniedziałkowym briefingu.

Kukiz powiedział, że z perspektywy jego ugrupowania umowa z PiS jest bardzo korzystna. PiS, Zjednoczona Prawica jest to jedyna w tej chwili opcja władna wprowadzić te kluczowe zmiany, przegłosować te kluczowe zmiany ustrojowe - dodał.

Stwierdził, że jego formacja nie będzie miała problemu z popieraniem Polskiego Ładu. Podziękował jednocześnie PiS za skorzystanie z kilku pomysłów Kukiz'15 z ubiegłej kadencji w kwestii kwoty wolnej od podatku czy wykorzystania Internetu do konsultacji z obywatelami.

Kukiz przyznał, że jest to jeden z ważniejszych dni w jego życiu. Liczę na owocną współpracę - podkreślił.

Rozmowy trwały od dawna

Jeszcze na koniec maja Paweł Kukiz potwierdził w rozmowie z portalem wPolityce.pl, że podpisał umowę o współpracy programowej z Prawem i Sprawiedliwością.

Politycy Kukiz'15 od wielu miesięcy rozmawiali z PiS na temat porozumienia programowego, które miałoby polegać na wzajemnym wspieraniu swoich projektów ustaw.

Kukizowi zależało m.in. na tym, aby wprowadzić do polskiego porządku prawnego instytucję sędziów pokoju, ustawę antykorupcyjną oraz rozpocząć prace nad doprowadzeniem do nadania każdemu obywatelowi Polski indywidualnego, biernego prawa wyborczego.

Mnie interesują jedynie zmiany w legislacji, które naprowadzą Polskę z kraju semi-demokratycznego na drogę państwa w pełni demokratycznego - zapewniał jeszcze w sobotę Paweł Kukiz, gość Krzysztofa Ziemca w RMF FM, przypominając, że synekury go nie interesują.

Co obiecał mu Kaczyński? To jest ustawa o sędziach pokoju, ustawa antykorupcyjna, dzień referendalny raz w roku i najistotniejsza dla mnie sprawa: powołanie grupy ludzi, która będzie przygotowywała zmiany w prawie wyborczym na takie, w których każdy obywatel otrzymał indywidualne bierne prawo wyborcze - wyliczał Paweł Kukiz na antenie RMF RM i przyznawał: Jeżeli będą realizowane moje postulaty, będę głosował tak, jak sobie Prawo i Sprawiedliwość zażyczy.