Mark Brzezinski zostanie dziś uroczyście zaprzysiężony przez Kamalę Harris na ambasadora USA w Polsce - poinformowało biuro wiceprezydent Stanów Zjednoczonych. Prawdopodobnie wkrótce po uroczystości przyleci do Warszawy.

Jeszcze w grudniu zeszłego roku Senat USA zatwierdził przez aklamację nominację Marka Brzezinskiego na ambasadora USA w Warszawie.

Jak przekazał korespondent RMF FM Paweł Żuchowski, Biały Dom poinformował o tym, że Mark Brzezinski zostanie dziś uroczyście zaprzysiężony przez Kamalę Harris na ambasadora USA w Polsce. Ceremonia odbędzie się około godziny 20:00 czasu polskiego.

Prawdopodobnie wkrótce po dzisiejszej uroczystości, Brzeziński rozpocznie swoją misję dyplomatyczną w Polsce.

"W naszej rodzinie słowa "Niech żyje Polska" i "Jeszcze Polska nie zginęła" coś znaczyły". Kim jest Mark Brzezinski?

Będzie już to druga dyplomatyczna misja Marka Brzezinskiego jako ambasadora. Za kadencji prezydenta Baracka Obamy był ambasadorem USA w Sztokholmie w Szwecji. Wcześniej był m.in. dyrektorem ds. Rosji w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego w administracji Billa Clintona. Był też jednym z doradców Joe Bidena podczas jego zwycięskiej kampanii prezydenckiej w 2020 roku.

Jako ambasador USA w Warszawie będę kontynuował promocję praworządności, praw podstawowych i praw człowieka, w tym osób LGBTQI+ - mówił podczas wysłuchania w Senacie Brzezinski.

Brzezinski podkreślił, że dobrze zna Polskę, będąc synem Zbigniewa Brzezińskiego, a także stypendystą Fullbrighta i autorem pracy na temat budowania instytucji demokratycznych - w tym Trybunału Konstytucyjnego - i praworządności w Polsce po upadku komunizmu.

Mój ojciec nie mówił płynnie po angielsku przed 15. rokiem życia. W naszej rodzinie słowa "Niech żyje Polska" i "Jeszcze Polska nie zginęła" coś znaczyły: wspólne wartości i gotowość do ich obrony - powiedział.