Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem w północno-zachodniej i południowo-wschodniej Polsce oraz utrzymującymi się wichurami na pogórzu i w górach. Na zachodzie i południowym wschodzie porywy wiatru wyniosą do 80 km/h, a w górach ponad 100 km/h.

Najtrudniejsza sytuacja utrzymuje się obecnie w południowych powiatach woj. podkarpackiego i małopolskiego. Do wieczora obowiązują tam ostrzeżenia drugiego stopnia. Wieje tam silny wiatr o średniej prędkości 35 km/h do 45 km/h, a w porywach około 90 km/h, lokalnie po północy do 100 km/h, z południa i południowego zachodu.

Wiatr o prędkości do 88 km/h jest zdolny łamać drzewa, zrywać dachówki i uszkadzać budynki. Silna wichura, czyli wiatr wiejący do 102 km/h może zrywać dachy, wyrywać drzewa z korzeniami czy łamać słupy energetyczne.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia wydano dla woj. pomorskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, a także dolnośląskiego. Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 40 km/h, w porywach do 80 km/h, z północnego zachodu w godzinach popołudniowych i wieczornych.

Natomiast w południowej części woj. lubelskiego i w woj. podkarpackim pierwszy stopień obowiązuje do południa.

Prognoza pogody na wtorek

Dziś termometry wskażą od 10 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie, 13 w centrum, do 15 na Dolnym Śląsku, a lokalnie nawet do 17 stopni. W ciągu dnia będzie padał przelotny deszcz - poinformował dyżurny synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Michał Ogrodnik.

Zachmurzenie będzie umiarkowane, okresami duże, głównie na zachodzie w drugiej połowie dnia. Tam też możliwe będą burze. Miejscami będzie padał przelotny deszcz.

Jaka pogoda w nocy z wtorku na środę?

W nocy opady deszczu prognozowane są we wschodniej i południowo-wschodniej części kraju. Na pozostałym obszarze będzie on przechodził w deszcz ze śniegiem. Miejscami od Suwalszczyzny, po Warmię i Mazury, po Kaszuby może padać śnieg.

Temperatura minimalna wyniesie od minus 2 stopni Celsjusza na nizinie Szczecińskiej, zero na zachodzie, w centrum 1 stopień, do 2 stopni na wschodzie. Wiatr będzie umiarkowany, porywisty do 70 km/h, zachodni.