Sylwestrowy piątek będzie ciepły. Temperatura wzrośnie nawet do 12 stopni Celsjusza na zachodzie kraju. Wysokiej, jak na tę porę roku, temperaturze towarzyszyć będzie deszcz i silny wiatr. Nowy Rok również będzie deszczowy. Porywisty wiatr sprawi, że temperatura odczuwalna będzie zacznie niższa od rzeczywistej - prognozuje IMGW. W nocy z wtorku na środę rozpocznie się dynamiczne ocieplenie przynoszące odwilż.

W prognozie na najbliższe dni Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewiduje, że już w nocy z wtorku na środę zacznie się nad Polską odwilż. Temperatury każdego następnego dnia będą rosły. Pod koniec tygodnia osiągną nawet wartości dwucyfrowe.

Już najbliższej nocy czeka nas gwałtowne ocieplenie

We wtorkowy wieczór nadejdzie deszcz, dokuczliwy wiatr i mgły. Na drogach i chodnikach będzie ślisko. W nocy zacznie się dynamiczna odwilż. Od zachodu w kierunku centrum będzie przemieszczać się strefa opadów deszczu, przejściowo marznących i powodujących gołoledź.

Niemal dla całej Polski obowiązują ostrzeżenia wydane przez IMGW-PIB, w których synoptycy ostrzegają przed śliskością na drogach i chodnikach. Śnieg możliwy jest tylko na wschodzie. Na północy kraju lokalnie wystąpią gęste mgły.

W środę temperatura maksymalna wyniesie od -5 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie, od 0 do 1 stopnia w centrum i 5 stopni na Dolnym Śląsku.

Gęste mgły i gołoledź. Na drogach będzie niebezpiecznie

Noc ze środy na czwartek będzie jeszcze mroźna na północnym wschodzie do -5 stopni, w centrum ok. zera, a na zachodzie do 2 stopni. Na Podlasiu wystąpią opady śniegu, a niemal w całej wschodniej połowie kraju możliwy będzie deszcz ze śniegiem i marznący deszcz powodujący gołoledź. Na zachodzie wystąpi słaby deszcz i mżawki. W wielu miejscach utworzą się też gęste mgły.

W czwartek opady deszczu ze śniegiem i marznącego deszczu mogą wystąpić na północnym wschodzie i w Karpatach. Na pozostałym obszarze kraju będzie padał deszcz. Utrzymają się silne zamglenia, a do godzin południowych i wieczorem także gęste mgły. W rejonach podgórskich Karpat możliwe są roztopy.

Stopniowo będzie wzmagał się wiatr, który w porywach osiągnie do 50-55 km/h, a nad morzem nawet do 75 km/h. Temperatura maksymalna wyniesie od 1 stopnia Celsjusza na północnym wschodzie, około 4 w centrum, do 8-9 stopni na zachodzie.

W Sylwestra nawet kilkanaście stopni na plusie

W sylwestrowy piątek będzie cieplej, od 3 stopni na południowym wschodzie do aż 12 na zachodzie. Będzie jednocześnie bardzo deszczowo i wietrznie, z porywami wiatru do 55 km/h, a nad morzem do 75 km/h. Noc sylwestrowa będzie ciepła i deszczowa. Temperatura minimalna wyniesie od 2 stopni na północy do 9 na południowym wschodzie.

Z powodu porywistego wiatru temperatura odczuwalna będzie niższa.

Deszczowy Nowy Rok

2022 rok rozpocznie się deszczowo. Więcej rozpogodzeń będzie tylko na północnym wschodzie - to zwiastun napływu mroźnej masy powietrza i ochłodzenia. Temperatura maksymalna wyniesie od 5 stopni na północy do 10 na południowym zachodzie. Wiał będzie umiarkowany i dość silny wiatr, który w porywach osiągnie do 65 km/h, głównie z kierunków północnych.

IMGW wydało ostrzeżenia hydrologiczne

W związku z rozwojem zjawisk lodowych, zostały wydane we wtorek ostrzeżenia hydrologiczne 1 (najniższego) stopnia. Hydrolodzy IMGW-PIB ostrzegają przed gwałtownymi wzrostami stanów wody dla Bugu w rejonie Frankopola i Wisły poniżej ujścia Narwi w rejonie Kępy Polskiej.

Najbliższa doba może przynieść dalsze wzrosty stanu wody do strefy - wody wysokie - spowodowane piętrzeniem lodowym. Jednak już przed weekendem zjawiska lodowe zaczną stopniowo zanikać, w związku z prognozowanym ociepleniem.

Zagrożenie mogą stanowić wtedy roztopy, głównie w zlewni środkowej Wisły, Narwi i Bugu, gdyż w zlewniach górskich na południu kraju, temperatura powietrza będzie nadal niższa niż w pozostałej części kraju.

IMGW przypomina i apeluje, że lód, szczególnie ten na rzekach, jest jeszcze cienki i może się załamać pod naporem naszego ciężaru.