Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie przed sztormem na Bałtyku. Siła wiatru może osiągnąć nawet 10 stopni w skali Beauforta. Wydano także ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed silnym wiatrem dla dwóch województw. Niż, który dziś będzie rozbudowywał się nad Polską, przyniesie również cieplejsze powietrze.

Jak wyjaśnia Jakub Gawron z IMGW, dynamiczna zmiana pogody ma związek z napływającym od północnego zachodu niżu z układem frontów atmosferycznych.

Dziś najładniejsza pogoda, z zachmurzeniem umiarkowanym, będzie na południu kraju. Im bardziej na północ, tym więcej chmur. W północnej połowie kraju spodziewamy się już zachmurzenia dużego i opadów deszczu, miejscami dochodzących do 10-15 mm. Na Wybrzeżu możliwe są burze. Chłodne powietrze zostanie wypchnięte poza granice Polski. W ciągu dnia termometry wskażą od 12 stopni na północnym-wschodzie, do 20 stopni na południowym-zachodzie - powiedział Gawron.

Noc w całym kraju będzie bardzo wietrzna i z opadami deszczu. Po zachodzie słońca temperatura wyniesie od 7 stopni Celsjusza na północnym-wschodzie, do 12 stopni nad morzem. Pod koniec tygodnia pogoda będzie się już uspokajała i niedziela powinna być bez wichur - powiedział synoptyk. 

Sztorm na Bałtyku

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie przed sztormem na Bałtyku. Siła wiatru może osiągnąć nawet 10 stopni w skali Beauforta, a więc jego prędkość będzie wynosiła od ok. 90 do ok. 100 km/h.

Synoptycy podkreślają, że przy takim sztormie większość jednostek pływających powinna zostać w portach.


Ostrzeżenia przed silnym wiatrem

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał także ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego i drugiego stopnia przed silnym wiatrem dla woj. zachodniopomorskiego i pomorskiego.

"Prognozuje się wystąpienie wiatru w porywach do 80 km/h, a na Wybrzeżu do 100 km/h" - napisano.