IMGW uruchamia serwis hydroALERT. Od środy będą tam zamieszczane informacje m.in.: o gwałtownych wzrostach stanu wody, wezbraniach z przekroczeniem stanów ostrzegawczych, wezbraniach z przekroczeniem stanów alarmowych lub suszy hydrologicznej.

Zmiana klimatu, objawiająca się głównie zwiększeniem częstotliwości występowania i intensywności ekstremalnych zjawisk pogodowych, powoduje wzrost zagrożeń meteorologicznych i hydrologicznych w Polsce - przestrzegł dr Paweł Przygrodzki, dyrektor Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju IMGW.

Stąd koncepcja hydroAlertu, czyli prognozy niebezpiecznych zjawisk hydrologicznych. Jest jedną z odpowiedzi IMGW-PIB na zapotrzebowanie na produkty i usługi, ma na celu podnoszenie świadomości i bezpieczeństwa społeczeństwa, ochronę działalności gospodarczej oraz środowiska i dóbr kulturalnych - dodał dyrektor.

Serwis hydroALERT będzie dostępny w serwisie pogodowym dla Polski od środy. Można go będzie znaleźć na platformie meteo.IMGW.pl.

Prognoza będzie wydawana na 3 dni do przodu

Prognoza będzie wydawana na 72 godziny - kolejne 3 dni z podziałem na każdą dobę; hydroALERT będzie informował o możliwości wystąpienia niebezpiecznych zjawisk hydrologicznych w danej zlewni lub jej fragmencie.

Do zjawisk, które uwzględnia hydroALERT, należą m.in.: gwałtowne wzrosty stanu wody, wezbranie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych, wezbranie z przekroczeniem stanów alarmowych lub susza hydrologiczna. Niezależnie od hydroALERTu, na tym samym terenie może obowiązywać również ostrzeżenie hydrologiczne, które ma wyższy priorytet - poinformował IMGW.