Wtorkowe popołudnie i wieczór przyniosą ze sobą niebezpieczne zjawiska atmosferyczne. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty drugiego stopnia przed burzami z gradem dla południowej Polski. Burzom towarzyszyć będą ulewne opady deszczu i silny wiatr.

Pomarańczowe alerty- drugiego stopnia - przed burzami z gradem, wydano dla wschodnich powiatów województwa śląskiego, województwa małopolskiego, powiatów południowych województwa świętokrzyskiego i Podkarpacia.

Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu. Wyniosą nawet 35-45 litrów wody na metr kwadratowy. W czasie burz możliwe są porywy wiatru do 85 kilometrów na godzinę. Miejscami pojawi się grad. Alerty będą ważne do północy z wtorku na środę.

Ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

Alerty pierwszego stopnia

IMGW wydało również ostrzeżenia niższego, pierwszego stopnia przed burzami z gradem. Żółte alerty obowiązują w województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, mazowieckim, lubelskim, opolskim i śląskim.

Pierwszy stopień zagrożenia obowiązuje też na tych obszarach województw świętokrzyskiego, śląskiego i podkarpackiego, na których nie obowiązują alerty drugiego stopnia.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.