We wschodniej Indonezji wybuchł wulkan, wyrzucając w niebo strumień popiołu na wysokość 4000 metrów i powodując ewakuację mieszkańców 28 wsi.

Prawie 2 800 osób z co najmniej 28 wiosek zostało ewakuowanych ze zboczy góry Ili Lewotolok, która znajduje się na wyspie Lembata we wschodniej prowincji Nusa Tenggara. Wybuchł tam wulkan.

Ministerstwo transportu Indonezji poinformowało, że po wybuchu wydano ostrzeżenie dla lotnictwa, a lokalne lotnisko zostało zamknięte. Spadł na nie popiół, podobnie jak na wiele innych obszarów wyspy.

Góra Ili Lewotolok wybucha od października 2017 roku. Centrum Wulkanologii i Łagodzenia Zagrożeń Geologicznych podniosło poziom alarmowy wulkanu do drugiego, najwyższego poziomu w niedzielę po tym, jak czujniki wykryły jego rosnącą aktywność.

Góra o wysokości 5423 metrów jest jedną z trzech obecnie wybuchających w Indonezji, obok Merapi na wyspie Jawa i Sinabung na wyspie Sumatra.

Znajduje się wśród ponad 120 aktywnych wulkanów w Indonezji, które są podatne na wstrząsy sejsmiczne ze względu na położenie na Pacyfiku "Pierścienia Ognia", łuku wulkanów i linii uskoków wokół Oceanu Spokojnego.